Земля

Обчислений рівень підйому океану через танення льоду в Антарктиді

Вчені з’ясували, що екстремальне підвищення рівня моря, яке сталася близько 130 тисяч років тому, було пов’язано з таненням льодів Антарктиди, викликане глобальним потеплінням. Результати дослідження опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Результати масштабного міжнародного дослідження, в якому взяли участь вчені з Австралії, Великобританії, Нової Зеландії, США, Нідерландів, Італії, Німеччини, Японії і Чилі, показали, що в період останнього міжльодовиков’я, розпочатого 129 тисяч років тому і яке тривало близько 13 тисяч років, активно танули льодовики Антарктиди.

На початку міжльодовикового періоду середньорічна температура на планеті піднялася настільки, що поверхневі води океану в полярних широтах Південної півкулі потеплішали на два градуси. Цього виявилося достатньо для того, щоб події прийняли катастрофічний оборот.

Точно встановити час, коли почалося масове танення, а також відновити характер подій дозволив вченим аналіз тонких шарів вулканічного попелу в льодах Антарктики. Вивчення палеоклімату по частинках пилу і попелу, запечатаних в льодах, — метод досить традиційний. Зазвичай для проведення аналізу проводять буріння льоду і відбір проб з крижаного керна. Але в цей раз вчені пішли іншим шляхом.

Вони вирушили в район так званого блакитного льоду на периферії Західно-Антарктичного крижаного щита. Якщо в інших районах крижаного континенту відбувається безперервне нарощування льодовиків зверху завдяки ущільненню падаючого снігу, то в цьому районі, навпаки, підталий влітку верхній шар льодовика здувається так званими катабатичними вітрами — потужними потоками повітря, що спускаються з гір. В результаті на поверхню з глибини піднімається стародавній лід, по якому можна судити про клімат, який був на планеті в далекі часи.

“Замість того щоб свердлити кілометри вглиб льоду, ми можемо просто пройти через область блакитного льоду і відправитися на тисячоліття назад. Взявши зразки льоду з поверхні, ми можемо відновити те, що відбувалося з цим дорогоцінним середовищем в минулому”, — наводяться в прес-релізі слова першого автора статті Кріса Терні, професора в галузі наук про Землі і клімату австралійського Університету Нового Південного Уельсу.

Результати ізотопних вимірювань, суміщені з даними аналізу вулканічного попелу, газових включень і стародавньої ДНК бактерій, показали, що найбільш активне танення льоду Західно-Антарктичного льодовикового щита відбувалося на самому початку теплого періоду. Цей період відсутності льоду збігається з екстремальним підвищенням рівня моря на планеті на 6-9 метрів.

При цьому основні втрати льоду мали місце на заході континенту, де велика частка шельфових льодовиків — язики континентального льодовикового щита, що виходять в море. По суті справи, це плаваючий на поверхні океану лід, який ще не відколовся від основного тіла щита. По мірі того, як тепла вода океану підточує шельфові льодовики знизу, зростає ризик, що вони відколються від континенту і перетворяться в гігантський айсберг, який викличе різкий підйом рівня океану.

“Ймовірно, танення було викликане потеплінням океану менш ніж на два градуси Цельсія, і це має велике значення для прогнозу майбутнього, враховуючи підвищення температури океану і танення в Західній Антарктиці, яке відбувається сьогодні, — каже Терні. — Тепер у нас є перші серйозні докази того, що Західна Антарктида розтанула і це стало причиною значної частини підвищення рівня моря”.

Використовуючи отримані в ході польових робіт дані, вчені провели моделювання, щоб з’ясувати, як потепління може вплинути на плаваючі шельфові льодовики. Результати показали, що при потеплінні океану на 2 градуси Цельсія велика частина шельфових льодовиків Західної Антарктики зруйнується протягом двохсот років, а рівень Світового океану до кінця першого тисячоліття після підвищення температури зросте на 3,8 метра.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button