Земля

В Стародавній Греції практикувалися людські жертвоприношення

При розкопках у святилище Зевса на горі Лікео, що на грецькому півострові Пелопоннес, археологи виявили скелет хлопчика-підлітка. Вчені вважають, що знайдені рештки можуть свідчити про існування в Давній Греції людських жертвоприношень.

34f9066ef1b253f537988d1f18f99f8f
Поховання було виявлено в глибині кургану, утвореного попелом жертовних тварин. Так як святилище знаходилося тут як мінімум з XVI століття і до кінця IV століття до нашої ери, висота кургану за цей час досягла майже 30 метрів. Рештки підлітка перебували у вузькій ямі між двома рядами великих каменів. Кістяк добре зберігся, у нього була відсутня тільки верхня частина черепа. Також в могилі були знайдені глиняні черепки, які вчені використовували для датування поховання. Судячи по кераміці, поховання було зроблено наприкінці мікенської епохи, в XI столітті до нашої ери.

Детальний аналіз кісток поки не проводився, тому точна причина смерті підлітка на даний момент не відома. Однак саме місце поховання дозволяє припустити, що хлопчика принесли в жертву: Лікейська гора, присвячена Зевсу, протягом століть асоціювалася з людськими жертвопринесеннями. Згідно давньогрецької легенди, Лікаон, цар Аркадії і міфічний праотець греків, заклав тут святилище Зевса і заснував в його честь Лікейські ігри. Цар вирішив перевірити всевідання Зевса він запросив бога на бенкет і нагодував його м’ясом жертовних тварин, змішаним з людським. В помсту Зевс, за однією версією легенди, вразив блискавкою Лікаона і його синів, з іншого — перетворив Лікаона у вовка.

«У багатьох античних джерелах говориться, що, за чутками, на вівтарі приносили людські жертви, але до останнього часу людських кісток тут не знаходили, — пояснює Девід Гілман Романо, науковий керівник групи археологів з університету Арізони. — Жертвопринесення це було чи ні, але вівтар для жертвопринесень… не те місце, де ви б поховали людини. Це не цвинтар».

На питання про те, чи існували в Стародавній Греції людські жертвопринесення, сучасні дослідники однозначної відповіді не дають. З одного боку, у грецькій міфології не раз зустрічаються відповідні згадки. В «Іліаді» Ахілл приносить в жертву троянських бранців на могилі свого друга Патрокла, а один з ахейських вождів Агамемнон — свою дочку Іфігенію. З іншого боку, ці відомості не підтверджуються археологічними матеріалами.

Наприклад, дослідник Денніс Хьюз, який написав наприкінці минулого століття монографію «Людські жертвопринесення в Стародавній Греції», стверджує, що поки не знайдено ні переконливих археологічних, ні історичних доказів існування людських жертвопринесень в материковій Греції. Можливо, таким доказом може стати знайдений на Пелопоннесі скелет.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button