Земля

Розкрито секрет утворення найдавніших гірських порід на Землі

Найдавніші гірські породи, коли-небудь знайдені на Землі, ймовірно, сформувалися при астероїдному бомбардуванню, заявили австралійські вчені. Численні “ДТП” відбувалися більше чотирьох мільярдів років тому.

Близько трьох десятиліть тому вчені виявили біля річки Акаста в Канаді стародавні фельзичні породи, багаті кремнеземом. Це найдавніші гірські породи на Землі віком 4,2 мільярда років. Іншими словами, вони утворилися приблизно через 600 мільйонів років після формування Землі і до виникнення життя.

Знахідки містять унікальну суміш хімічних елементів (в порівнянні зі схожими гірськими породами, що сформувалися значно пізніше). Дослідники припустили, що найдавніші об’єкти з’явилися завдяки якимось іншим геологічним процесам.

Доктор Тім Джонсон (Tim Johnson) і його колеги з Університету Картина, Австралія, змоделювали ймовірні умови, в яких подібні породи могли утворитися.

Вони прийшли до висновку, що їх  формуванню могло сприяти часткове “плавлення” земної поверхні при температурі від 800 до 900 градусів за Цельсієм при дуже низькому тиску.

Джонсон каже, що на молодій Землі не могло виникнути подібних високих температур без сторонньої допомоги. На його думку, тут зіграло свою роль пізнє важке бомбардування, період інтенсивного впливу астероїдів на Землю (і не тільки).

“Нам відомо, що Земля піддавалася бомбардуванню протягом 600-700 мільйонів років після формування. Той факт, що ми знаємо про єдині фельзитові породи старше чотирьох мільярдів років, миттєво змусило мене задуматися про те, що такі дії могли бути причиною їх появи”, — говорить учений.

Завдяки такому інтенсивному “дощу” з астероїдів, гірські породи, подібні знайденим в Канаді, могли бути досить поширені в той час, вважає Джонсон.

Тим не менш тектоніка плит “втопила” велику їх частину в земних надрах. Іншими словами, подібні породи можуть бути єдиними “вижившими” після подій, які відбулися на початку історії Землі.

В майбутньому Джонсон сподівається дослідити Сибір, щоб знайти більше геологічних доказів на підтримку своєї ідеї.

Результати дослідження представлені в науковому виданні Nature Geoscience.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button