Земля

Орбіта Землі змінюється кожні 405 тисяч років, заявляють геологи

Гравітаційні взаємодії з Юпітером і Венерою змушують орбіту Землі стискатися і витягуватися кожні 405 тисяч років вже понад 215 мільйонів років, з’ясували геологи.

“Це приголомшливе відкриття – ми підозрювали, що цей цикл міг існувати протягом приблизно 50 мільйонів років, але ми з’ясували, що він працює вже як мінімум 215 мільйонів років. Тепер ми можемо зв’язати і уточнити той час, коли відбувалися різні зміни клімату, масові вимирання, з’явилися і зникли динозаври, ссавці та інші тварини”, — заявив Денніс Кент (Dennis Kent) з університету University (США).

Сьогодні Земля обертається навколо Сонця по злегка витягнутій орбіти, віддаленої від світила майже на 150 мільйонів кілометрів. Її перигелій – найближча до Сонця точка – знаходиться приблизно на 5 мільйонів кілометрів ближче до зірки, ніж афелій, найдальша точка. Завдяки цьому зими в південній півкулі бувають трохи більш суворими, ніж на північній половині, а літо – більш спекотним.

В минулому, як припускають вчені, орбіта Землі могла бути більш витягнутою, що могло різко змінювати клімат планети, роблячи його більш екстремальним, а також викликати вимирання і масштабні перебудови екосистем. Подібні зміни, як показують розрахунки геологів і астрофізиків, повинні були відбуватися в результаті взаємодії нашої планети з Юпітером і іншими газовими гігантами.

Приблизно два десятиліття тому, як зазначає Кент, він зауважив, що гравітаційні взаємодії Юпітера, Землі і Венери повинні були особливим чином змінювати орбіту нашої планети, стискаючи або розтягуючи її приблизно на 1% кожні 405 тисяч років. Його розрахунки показували, що подібний цикл зміни орбіт повинен бути надзвичайно стабільним і він повинен був існувати як мінімум з часів кайнозою.

Подібні незвичайні властивості цього циклу, а також відсутність інших довгострокових коливань орбіти, змусили Кента і його колег шукати їх можливі сліди в породах Землі, в яких часто “друкуються” сліди магнітного поля планети, заточені в кристалики залізовмісних порід.

П’ять років тому автори статті проводили розкопки на території Арізони, де залягають породи, що сформувалися приблизно 215-210 мільйонів років тому, в кінці тріасового періоду. У той час на Землі почали з’являтися перші предки динозаврів, а пануючі до цього звіроящери і двоногі “мегакрокодили” висотою в два метри почали поступово вимирати.

У цих породах їм вдалося знайти цілий пласт відкладень вулканічного попелу та інших магматичних порід довжиною в півкілометра, в яких збереглися сліди зрушень магнітної осі планети. Проаналізувавши їх, геологи зрозуміли, що мають справу з тим же орбітальним циклом довжиною в 405 тисяч років.

Цей цикл, як заявляють Кент і його колеги, незвичайним чином впливав на клімат планети в той час. В ті часи, коли орбіта Землі максимально витягувалась, рівень опадів на території майбутньої Північної Америки помітно підвищувався, а в епоху “круглої” орбіти він був помітно менше. Це, як вважають вчені, повинно було досить сильно впливати на еволюцію життя і геології нашої планети.

Зараз Земля, як відзначають вчені, знаходиться в “круглій” фазі цього циклу. Його вплив, з іншого боку, на клімат планети в короткостроковому плані буде мінімальним, так як поточні викиди СО2 і більш короткі і яскраві цикли Міланковіча, пов’язані з “хитанням” осі обертання Землі, впливають на температури набагато сильніше, і тому подібні “зрушення орбіт” не викликають серйозних побоювань.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button