Земля

Астероїд, який вбив динозаврів, зіткнувся із Землею під найнебезпечнішим кутом

Змоделювавши удар астероїда, який майже 66 мільйонів років тому запустив масове крейдово-палеогенове вимирання видів, вчені показали, що він був нанесений з північного сходу, під кутом майже в 60 градусів.

Вважається, що останню крапку в довгій історії динозаврів поставив астероїд, який майже 66 мільйонів років тому зіткнувся з Землею і викликав глобальні зміни клімату, які призвели до вимирання не тільки більшості древніх ящерів, але і більшої частини організмів на суші і в океані. Сьогодні від тієї катастрофи зберігся 180-кілометровий ударний кратер Чикшулуб (Чиксулуб) біля узбережжя сучасної Мексики.

Для вивчення давнього кратера по дослідним програмам океанського і континентального буріння (IODP і ICDP) організовуються великі міжнародні експедиції, які отримують зразки з дна Атлантики і проводять польові вимірювання. Дані, зібрані експедицією IODP-ICDP 364, дозволили вченим відповісти на питання про кут падіння астероїда Чикшулуб і вперше змоделювати ту катастрофу в 3D. Про це Гарет Коллінз (Gareth Collins) з Імперського коледжу Лондона і її колеги пишуть у новій статті, опублікованій в журналі Nature Communications.

Новітня інформація про внутрішню структуру кратера дозволила вченим змоделювати різні сценарії падіння астероїда на швидкості 12 або 20 км/с — і під різними кутами відносно поверхні Землі: 30, 45, 60 і 90 градусів. У результаті автори уклали, що удар був нанесений, швидше за все, з боку північного сходу, що відбилося і в асиметричній будові самого кратера.

Моделювання показало, що зіткнення з 17-кілометровим небесним тілом сталося на швидкості, близькій до 12 км/с, і під кутом 45-60 градусів, який вчені називають найбільш небезпечним. За їх словами, такий варіант призводить до викиду в верхню атмосферу особливо великих кількостей пилу, а також сірки, вуглекислого газу і води, що і призвело в підсумку до глобальної кліматичної катастрофи і крейдово-палеогенового масового вимирання.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть