Наука

Вчені дізналися про один із найдавніших прикладів генеалогічного дерева

Аналіз стародавньої ДНК з неолітичної гробниці Великобританії показав, що більшість похованих там людей належать до п’яти поколінь однієї сім’ї. Вчені вже назвали цей випадок одним з найдавніших прикладів структури доісторичної сім’ї, що збереглася.

Вчені дізналися про один із найдавніших прикладів генеалогічного древа/©phys.org

Йдеться про останки 35 індивідів з неолітичного поховання в Хазлтон-Норт (Велика Британія). Їх вік оцінюється приблизно 5700 років — це буквально через сто років після того, як на території Британії з’явилося сільське господарство. Дослідження вчених з університетів Ньюкасла, центрального Ланкашира, Ексетерського (Великобританія), Країни Басків (Іспанія), Віденського (Австрія), Гарвардського (США), опубліковане в журналі Nature, включало аналіз ДНК похованих.

З’ясувалося, що 27 із 35 індивідів у могилі були близькими родичами. Вони походять від чотирьох жінок, у яких були діти від одного й того самого чоловіка. Крім того, вчені дізналися, що представників сильної статі, як правило, ховали разом із батьками та братами. Дівчатка, що померли в дитинстві, теж перебували в гробниці, а от тіл дорослих дочок у могилі не було. Вчені припускають, що їх поховали або в останньому притулку своїх чоловіків, або ще десь.

Планування могильника Хазлтон-Норт/©phys.org

Важливим виявився і вибір місця поховання кожної конкретної людини у могильнику. Хоча право бути похованим у ньому передавалося виходячи з патрилінійних зв’язків, вибір того, чи були люди поховані в північній чи південній зоні гробниці, спочатку залежав від їхньої спорідненості з жінкою першого покоління. Дослідники бачать у цьому свідчення того, що такі дами мали соціальну значущість у спільнотах.

При цьому вісім людей із могили родичами не були, тому вчені вважають, що спорідненість виступала не єдиним критерієм приміщення в гробницю. Щоправда, троє з цих індивідів виявилися жінками, так що вони могли бути просто дружинами будь-кого з чоловіків. і можна пояснити їхню відсутність у могилі. “Це дослідження дає нам безпрецедентне уявлення про спорідненість у неолітичному суспільстві“, – заявив перший автор роботи Кріс Фаулер з Університету Ньюкасла.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button