Всесвіт

Вчені дізналися, як в космосі можуть з’являтися “цеглинки життя”

Швидше за все, життя на Землі сформувалося з амінокислот та інших базових інгредієнтів, які були доставлені на планету метеоритами. Нові експерименти показали, що такі речовини легко утворюються в космосі.

Один з фрагментів знаменитого метеорита Мурчісон, в складі якого виявили амінокислоти / ©US DoE

Молода Земля була неживою, стерильною і постійно бомбардувалася метеоритами. Передбачається, що саме вони принесли на планету перші «цеглинки життя» — речовини, хімічна еволюція яких привела до появи протоклітин. Амінокислоти та інші органічні сполуки дійсно час від часу виявляють у складі деяких метеоритів, таких як знайдений в Австралії Мурчісон. Однак залишається питання про те, звідки вони взялися на цих небесних тілах.

У минулому році Йоко Кебукава (Yoko kebukawa) і її колеги з Національного університету Йокогами показали, що амінокислоти могли утворитися з найпростіших і поширених в космосі органічних речовин, таких як формальдегід і аміак. Але подібна реакція вимагає рідкої води і тепла. Теоретично джерелом цього тепла міг виступати розпад радіоактивних елементів. Алюміній – 26 і деякі інші нестабільні ізотопи теж не рідкість в складі хондритів — найпоширенішого типу метеоритів. У новій роботі Кебукава та її співавтори перевірили таку гіпотезу. Їх стаття опублікована в журналі ACS Central Science.

Вчені розчинили аміак і формальдегід у воді, запаяли скляну ємність і піддали її гамма-випромінюванню за рахунок розпаду кобальту-60. Вже незабаром в рідині з’явилися гліцин і аланін, глутамін, а також деякі інші амінокислоти, що не входять до складу білків. Зі збільшенням дози випромінювання концентрація цих речовин зростала. Спираючись на цю залежність, автори підрахували, що внаслідок розпаду алюмінію-26 в хондритах всього за 1000 – 100 000 років амінокислоти могли накопичитися в кількостях, порівнянних з їх вмістом в Мурчісоні.

“В принципі, поява амінокислот не була несподіванкою. Однак результати виявилися куди більш вражаючими і за якістю, і за кількістю. Найрізноманітніші амінокислоти виникали під дією гамма-променів і в досить значних кількостях. < … > Метеоритів, що сформувалися в материнських тілах, потім вони могли потрапляти на Землю і стати базовими „будівельними блоками“ життя»,
зазначила Кебукава.

Дослідниця додала, що аналогічні процеси цілком могли «засіяти» молодий Марс, тоді ще досить відповідний для розвитку життя. А на деяких місяцях Сонячної системи — наприклад, на Енцеладі – могли з’являтися «місцеві» амінокислоти завдяки гамма-опромінення речовин, розчинених в підлідному океані.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button