Всесвіт

Знайдена унікальна зоряна система: її планети суперечать відомим моделям

Вчені з Університету Льєжа і Вищої ради з наукових досліджень Іспанії використовували спостереження телескопа НАСА TESS і знайшли унікальну систему з двох планет — TOI-2096 b і TOI-2096 с. Вони трохи більше, ніж Земля, і обертаються навколо холодної зірки TOI-2096. Система знаходиться в 150 світлових роках від Землі.

Планети TOI-2096 b і TOI-2096 спостерігали за допомогою міжнародної мережі наземних телескопів, що дозволило їх підтвердити і охарактеризувати. Більшість транзитів отримали за допомогою телескопів проектів TRAPPIST і SPECULOOS під керівництвом Льєзького університету.

«Провівши вичерпний аналіз даних, ми виявили, що дві планети перебували на резонансних орбітах», — пояснює Матильда Тіммерманс, докторант лабораторії ExoTIC в ULiеge і другий автор статті, опублікованій в журналі Astronomy & Astrophysics.

«Тому їх періоди дуже близькі до кратних один одному: близько 3,12 дня для планети b і близько 6,38 дня для планети c. Це дуже специфічна конфігурація, і вона викликає сильну гравітаційну взаємодію між планетами. Така взаємодія затримує або прискорює проходження планет перед їх зіркою і може привести до вимірювання планетарних мас з використанням більших телескопів в найближчому майбутньому».

Автори дослідження підрахували, що радіус планети — найближчій до своєї зірки — в 1,2 раза більше, ніж у Землі, звідси і назва «суперземля». Її властивості можуть бути аналогічні земним: це планета з переважно кам’янистим складом, можливо, оточена тонкою атмосферою. радіус с-планети з в 1,9 раза більше радіусу Землі і на 55% більше, ніж у Нептуна. Це означає, вона відноситься до категорії «міні-нептунів», планет, що складаються з кам’янистого і крижаного ядра, оточеного воднем або багатою водою атмосферою, як Уран і Нептун в нашій Сонячній системі.

Такі параметри дуже зацікавили вчених, тому що кількість планет з радіусом від 1,5 до 2,5 радіуса Землі менше, ніж пророкують теоретичні моделі, що робить ці світи великою рідкістю.

«Ці планети мають вирішальне значення, враховуючи їх розміри. Утворення суперземель і міні-нептунів досі залишається загадкою. Існує кілька моделей формування, які намагаються пояснити це, але жодна з них не відповідає реальним спостереженням. TOI-2096 — єдина виявлена на сьогодні система, в якій є і суперземля, і міні-нептун, а їх розміри суперечать різним моделям. Іншими словами, TOI-2096 може бути тією системою, яку ми шукали, щоб зрозуміти як сформувалися ці планетарні системи», — пояснюють вчені.

Крім того, ці планети є одними з кращих в своїй категорії для вивчення їх можливих атмосфер за допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб». Вчені сподіваються, що зможуть зробити це швидко, координуючи дії з іншими університетами і дослідницькими центрами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button