Всесвіт

Під льодом маленького супутника Сатурна, мабуть, ховається океан

Американські вчені з’ясували, що у невеликого супутника Сатурна Мімаса під крижаною оболонкою може ховатися океан. До такого висновку їх привело комп’ютерне моделювання, яке показало, що структура найбільшого кратера Мімаса узгоджується зі стоншенням крижаної оболонки супутника і формуванням на ньому геологічно молодого океану.

© Wikimedia Commons

Вчені з Південно-Західного дослідницького інституту (США) виявили несподівані докази того, що супутник Сатурна — Мімас – може виробляти достатню кількість тепла для підтримки рідкого океану під своєю крижаною оболонкою. Результати дослідження опубліковані в журналі Geophysical Research Letters.

Мімас має діаметр всього 396 кілометрів і являє собою найменший супутник Сатурна з округлою формою. Його поверхня покрита водяним льодом і поцяткована кратерами, найвідоміший з них має назву Гершель, на честь першовідкривача Мімаса.

Спостереження, проведені нещодавно космічним зондом NASA “Кассіні”, відправленим до Сатурна, виявили цікаві коливання в обертанні Мімаса, які можуть вказувати на його геологічну активність. Моделювання, проведене авторами статті, показало, що умови на Мімасі дозволяють існувати підлідному океану.

Крім цього, крижана оболонка Мімаса повинна була мати товщину не менше 55 кілометрів під час удару, який створив Гершель. Однак сучасні спостереження і моделі Мімаса свідчать про те, що товщина його панцира не може перевищувати 30 кілометрів. Гершель не міг утворитися в крижаній оболонці такої товщини, повністю її не знищивши.

Ці результати означають, що океан Мімаса повинен був нагріватися і розширюватися з моменту утворення кратера, а його крижана оболонка стоншується з моменту утворення Гершеля — це також може пояснити відсутність тріщин на Мімасі. Залишається можливість, що Мімас був повністю заморожений як під час удару, так і зараз. Але вчені показали, що включення внутрішнього океану в моделі супутника сприяє найбільш точному відтворенню форми Гершеля.

Результати дослідження дозволять краще зрозуміти будову кілець Сатурна. Крім того, те, що Мімас — океанічний світ, який зароджується, накладає важливі обмеження на формування, еволюцію і придатність для життя всіх супутників Сатурна середнього розміру.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button