Людина

Вчені довели: влада розбещує навіть найчесніших

Історик барон Джон Актон заявив, що влада розбещує, а абсолютна влада – розбещує абсолютно. Тепер, більш ніж через сторіччя, твердження Актона отримало наукове підтвердження. Серія експериментів показала, що як тільки чесні люди отримають владу, вони не можуть протистояти спокусі отримувати вигоду за рахунок інших.

foto_cikavosti_02.10.2014-027_resized

Після проходження психологічного тесту, який визначив індивідуальні відмінності, в тому числі рівень чесності, добровольці грали в гру “Диктатор”, в рамках якої отримували повний контроль над правом проводити платежі, як на свою користь, так і на користь своїх послідовників. Лідер мав право вибору і міг приймати як соціальні, так і антисоціальні рішення – останні приносили менше грошей групі, але збільшували доходи диктатора.

Читайте також: Відраза до політики має фізіологічну природу

В дослідженні лідеру давали горщик з грошима і дозволяли розділити їх на свій розсуд. В результаті, чим більше він брав собі, тим менше залишалося решті учасників. Отримані дані показали, що ті, хто на початку був оцінений як менш чесний, з самого спочатку демонстрували більш корумповану поведінку. Однак і ті, хто спочатку набрав у тесті на чесність вищі бали, з часом піддалися спокусі і почали працювати на себе.

Учасникам також проводили тест слини, який показав, що антисоціальні рішення були найвищими серед тих, хто мав найвищий рівень тестостерону – чоловічого статевого гормону.

“Я, мої діти і більшість людей по всьому світу задаються питанням, чому уряди і глави країн не роблять більше для народу, – наводить слова професора Джона Антонакіса з Університету Лозанни, Швейцарія, британський таблоїд Mail Online. – Вся справа у владі? Чи дійсно слід прийняти вислови Актона, як аксіому? “

На думку професора, результати були очевидні: влада розбещує. Коли людина отримує більше влади, вона з більшою ймовірністю прийме антисоціальне рішення, відмічає Антонакіс. “У певному сенсі, для правителів владу представляє те ж саме, що і кров для вампірів. Як тільки вони відчули її на смак, вони вже не можуть зупинитися, і чим більше влади вони отримують, тим більше корумпованими вони стають”, – пояснює вчений.

Натхнення: fedpost.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button