Людина

У людей виявили імунітет до редагування геному

Багато хто з вас напевно чули про редактори геному CRISPR, завдяки якому було здійснено вже чимало відкриттів. Однак, як стверджують вчені зі Стенфордського університету, деякі люди можуть мати вроджений імунітет до «втручання» в нашу ДНК, що ставить під сумнів доцільність застосування цієї технології.

В ході серії експериментів експерти зі Стенфорда досліджували зразки крові 22 новонароджених і 12 дорослих людей з метою виявлення антитіл до Cas9. Нагадаємо, що Cas9 використовується для розрізання спіралі ДНК, за допомогою чого і відбувається власне редагування. Експерти з’ясували, що 65% учасників експерименту мають у крові Т-клітини (клітини імунної системи), які можуть захистити ДНК від впливу Cas9.

Таким чином можна зробити висновок, що «панацея» від генетичних захворювань може виявитися неефективною у більш ніж половини людей. Як заявив один з авторів роботи Метью Портьюс в інтерв’ю виданню bioRxiv,

«Наш власний імунітет перешкодить безпечному і ефективному застосуванню CRISPR і навіть може призвести до серйозних токсичних уражень організму. Адже найпоширеніший на сьогодні вид білка Cas9 отриманий з золотистого стафілокока і піогенного стрептокока. Це може пояснити той факт, звідки наш організм має імунітет до такої молодої технології. Адже обидві ці бактерії атакують людину протягом сотень років. Однак поява нових технологій CRISPR може вирішити цю проблему, адже потенціал у редагування геному просто величезний».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments