Земля

Вчені готові визнати нове дерево найстарішим в світі

Експерти збирають і аналізують дані, щоб визнати гігантське дерево в лісі на півдні Чилі найстарішим в світі.

Вважається, що стовбур цього дерева, відомого як «Прадід» (Great Grandfather), діаметром чотири метри (13 футів) і висотою 28 метрів, містить наукову інформацію, яка може пролити світло на те, як планета адаптувалася до кліматичних змін. Вчені вважають, що йому більше 5 000 років, і воно ось-ось замінить Мафусаїла, 4 850-річну щетинисту сосну, знайдену в Каліфорнії, США, інше найстаріше дерево на планеті.

«Прадід» зростає на краю яру в лісі на півдні Лос-Ріоса, в 800 км на південь від Сантьяго, столиці Чилі. Дерево належить до виду Fitzroya cupressoides, це різновид кипариса, ендемічного для півдня континенту.

В останні роки туристи наповнили ліс, щоб сфотографуватися поруч з новим «найстарішим деревом в світі». Через його зростаючу популярність національному органу лісового господарства довелося збільшити кількість доглядачів парку і обмежити доступ для захисту «Прадіда». Навпаки, точне місцезнаходження Мафусаїла тримається в секреті.

Також відомий як патагонський кипарис, це найбільший вид дерев в Південній Америці. Він живе поруч з іншими видами дерев, такими як коїгу, сливова сосна і тепа, дарвінові жаби, ящірки і птиці, такі як чукао тапакуло і чилійський яструб. Протягом століть його товстий стовбур рубали для будівництва будинків і кораблів, а в XIX і XX століттях цей вид майже цілком вирубали.

Доглядач парку Анібал Енрікес виявив дерево під час патрулювання лісу в 1972 році. Він помер від серцевого нападу 16 років по тому, патрулюючи той же ліс верхи. «Він не хотів, щоб люди і туристи знали де знаходиться дерево, тому що був упевнений в його цінності», — сказала його дочка Ненсі Енрікес, яка сама працює доглядачем парку. Племінник Енріке, Джонатан Барічівіч, виріс, граючи серед кипарисів Fitzroya cupressoides, і тепер — один з учених, які вивчають цей вид, повідомляє Agence France-Presse.

У 2020 році Барічівічу і Ларі вдалося витягти зразок з дерева за допомогою найдовшого з існуючих ручних бурів, але до центру вони так і не дійшли. Вони підрахували, що їх зразкам було 2400 років, і використовували прогностичну модель для розрахунку повного віку дерева.

Згідно із заявою Барічівіча, «80% можливих траєкторій показують, що дереву близько 5 000 років». Він сподівається незабаром опублікувати результати дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button