Земля

Вчені: лісові пожежі в Австралії пошкодили озоновий шар Землі

Дим від найсильніших лісових пожеж, які вирували в 2019 і 2020 роках в Австралії, на 13% знизили щільність озонового шару над південною півкулею Землі.

Лісові пожежі знищили величезну кількість диких тварин

З листопада 2019 року по січень 2020 року в Австралії вирували найсильніші лісові пожежі, які спровокували жахливі наслідки: знищили понад 70 000 квадратних кілометрів чагарників, зруйнували понад 3000 будинків і вбили понад 30 осіб і мільярди тварин. При цьому дим від них долетів до самої Південної Америки і викликав цвітіння океанських водоростей.

Однак вчені виявили, що безпрецедентні руйнування на суші і отруйне цвітіння водоростей у воді — не єдині страшні наслідки, з якими доведеться жити. Дослідники з Університету Старого Домініону (США) помітили, що дим від пожеж піднявся так високо, що пошкодив озоновий шар. Про це повідомляє видання NewScientist.

Вчені проаналізували дані супутника Atmospheric Chemistry Experiment, який відстежує, на якому рівні знаходяться важливі атмосферні молекули. Аналіз показав, що рівень озону в стратосфері знизився на 13% над тим районом Південної півкулі, де відбувалися лісові пожежі в Австралії.

Австралійські лісові пожежі в Новому Південному Уельсі, зняті супутником Copernicus Sentinel-2 8 вересня 2019 року Observing the Earth / Sentinel-2 / Copernicus

Це сталося тому, що дим потрапив в стратосферу і вступив в реакцію з хлорвмісними хімічними речовинами, які, в свою чергу, потрапили туди через використання людиною хлорфторвуглецю. Дим перетворив ці хімічні речовини в форми, які дуже руйнівні стосовно озону – монооксид хлору (ClO) і хлорнувату кислоту (HClO).

При цьому зазвичай дим від лісових пожеж не піднімається до стратосфери, проте лісові пожежі 2019-2020 року були настільки лютими, що дим від них утворював свої власні грозові хмари — «вогняні хмари» або пірокумулятивні хмари. Через них дим і зміг потрапити в стратосферу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button