Земля

Вчені назвали дві гори, які вище Евересту, якщо вимірювати їх висоту по-іншому

Гора Еверест, як відомо ще зі школи, найвища гора в Гімалаях і в світі. Однак через зміну підходу до вимірювання висоти, у неї з’явилися конкуренти. Про це пише LiveScience.

Image by Peter Anta from Pixabay

Дослідники багато разів вимірювали висоту Евересту за останні кілька десятиліть, але остання оцінка, оголошена в листопаді 2021 року, показує, що її висота становить 8 848,86 метра над рівнем моря. Це досить значна висота, але виникає питання: чому ми використовуємо термін “над рівнем моря” при визначенні найвищої вершини в світі?

“Для порівнянності вимірювань необхідно мати стабільні вихідні дані”, – розповів Live Science Мартін Прайс, професор і директор-засновник Центру гірських досліджень університету Хайлендса і островів в Шотландії. – “Історично і навіть зараз висота зазвичай визначається як висота над середнім рівнем моря. Однак це повинно бути пов’язано зі стандартним середнім рівнем моря, який необхідно визначити. Рівні моря різняться в різних частинах світу, і вони змінюються через зміну клімату”.

Сьогодні висота вимірюється відносно математично визначеного геоїда Землі. За даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень, геоїд є “моделлю глобального середнього рівня моря, яка використовується для точного вимірювання висоти поверхні”.

Але що, якби вимірювання проводилися просто від основи до вершини? Чи буде Еверест як і раніше лідирувати? Відповідь – категоричне “ні”. Ця честь дісталася б Мауна-Кеа, неактивному вулкану на Гаваях. Хоча його пік знаходиться на висоті 4 205 м над рівнем моря, що, за даними National Geographic, становить менше половини висоти Евересту, більша частина Мауна-Кеа прихована нижче рівня моря. При вимірюванні від основи до піку висота Мауна-Кеа становить 10 211 м.

“Все залежить від вашої точки зору”, – сказав Прайс. – “Якби на нашій планеті не було океанів, не було б ніяких суперечок! Ви могли б проводити порівняння з найвищими горами на інших тілах у Сонячній системі, які не мають океанів”.

Тим часом інший претендент, гора Чимборасо в Еквадорі, може похвалитися вершиною, яка є найдальшою точкою від центру Землі. Чимборасо – не найвища гора в Андах – вона навіть не входить в топ-30, але вся справа в її близькості до екватора. Земля не є ідеальною сферою – технічно це сплюснутий сфероїд – і вона випирає вздовж екватора. Це результат сили, створюваної обертанням Землі. А значить, існує різниця в 21,39 км між полярним радіусом Планети (6 356,75 км) і її екваторіальним радіусом (6 378,14 км), згідно з даними Центру космічних польотів імені Годдарда НАСА. Чимборасо знаходиться всього в одному градусі на південь від екватора, де опуклість Землі найбільш помітна; ця географічна примха означає, що вершина Чимборасо знаходиться в 6384,3 км від ядра Землі, що робить її на 2 072 м далі від центру планети, ніж пік Евересту.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button