Земля

Вчені оголосили найважливіші результати зміни клімату на Землі за 2017 рік

Оскільки потенційні наслідки зміни клімату спостерігаються у всьому світі — від голодуючих білих ведмедів до рекордних бур — інтерес до науки про клімат все зростає. У минулому році відбулися великі прориви і успіхи в дослідженнях клімату. Ось деякі з найбільш великих результатів, які були зроблені вченими в 2017 році.

Температури і концентрації вуглецю стрімко підвищилися

У січні NASA офіційно підтвердило, що 2016 рік був найспекотнішим роком. А через два місяці, у березні, вчені NOAA оголосили, що концентрація вуглекислого газу в атмосфері зростає рекордними темпами другий рік поспіль. З наближенням 2017 року вчені не очікували, що рівень концентрації CO2 в атмосфері перевищить рекорд температури в 2016 році. Однак він продовжував стрімко зростати.

Підвищення рівня моря знаходиться на підйомі

Численні дослідження в цьому році показали, що підвищення рівня моря відбувається швидше і може бути більш серйозним в майбутньому, ніж показують попередні оцінки. Це говорить про те, що найкращий облік деяких фізичних процесів, які впливають на втрату льоду в Антарктиці, може подвоїти зростання рівня моря, очікуваний в умовах суворих сценаріїв зміни клімату. У квітневій доповіді з програми моніторингу в Арктиці було висловлено припущення про те, що попередні оцінки Міжурядової групи експертів зі зміни клімату для підвищення рівня моря в сценаріях з серйозними і помірними сценаріями, ймовірно, були дуже низькими.

Льодовики розколюються як божевільні

У липні один із найбільших айсбергів, коли-небудь зафіксованих, вирвався з льодовикового шельфу Ларсена В Антарктиди і почав дрейфувати в морі. Учені назвали його «A68», він містив близько трильйона тонн льоду. Всього лише кілька місяців, у вересні, від масивного льодовика Пайн-Айленд в Антарктиді, який щороку вливає в океан близько 45 мільярдів тонн льоду, відколовся айсберг в чотири рази більше Манхеттена або близько 100 квадратних миль. Однак кліматологи застерігають продовження льодовикового сценарію. По мірі зростання температури повітря та океану вчені спостерігають зростаючу кількість втрат льоду як від льодовикового покриву Гренландії, так і від Антарктики.

Основні відкриття про вуглець

Оскільки дерева та інші рослини висмоктують вуглекислий газ з атмосфери, ліси вважаються одними з найцінніших поглиначів вуглецю на планеті. Але дослідження, опубліковане в жовтні цього року в Science, дало наочне нагадування про те, що лісам загрожують. І коли вони зникають, вони можуть випустити зітхання вуглецю. Використовуючи супутникові дані, дослідники виявили, що тропічні ліси, які до недавнього часу вважалися одним з найбільших поглиначів вуглецю в світі, насправді є чистим джерелом вуглецю. Через збезлісення і деградацію вони щорічно викидають близько 400 мільйонів тонн вуглецю в атмосферу.

Такі дослідження важливі для вчених, які намагаються розрахувати вуглецевий бюджет Землі — тобто, скільки вуглецю збирається і виходить з атмосфери кожен рік.

Також у доповіді, опублікованій раніше у цьому році вченими з Об’єднаного дослідного інституту глобальних змін, було виявлено, що викиди метану з домашньої худоби можуть бути на 11% вище, ніж передбачалося раніше. Це значення може допомогти пояснити поточну наукову таємницю про те, чому атмосферні концентрації метану здаються вище.

Ці катастрофи не могли відбутися без потепління

Протягом 15 років десятки досліджень прийшли до висновку, що зміна клімату здатна певною мірою вплинути на серйозність або ймовірність певних подій. Дослідження показали, що рекордні глобальні температури в 2016 році, екстремальна спека в Азії і патч незвично теплої води в Аляскінській затоці були можливі тільки через антропогенні зміни клімату.

Глобальні викиди знову ростуть

У листопадовій доповіді Глобального вуглецевого проекту було встановлено, що викиди вуглекислого газу знову зростають після того, як рівень викидів був стабільний протягом трьох років. Висновки підкосили надії експертів на те, що глобальні викиди, можливо, досягли піку назавжди.

Дослідження, яке було представлено на конференції ООН з клімату в минулому місяці в Німеччині, припускає, що в 2017 році викиди збільшилися на 2% в результаті спалювання викопних видів палива. Причина сплеску в основному пов’язані з Китаєм, говориться в доповіді, де збільшення споживання вугілля, нафти і природного газу, призвело до викидів в 2017 році приблизно на 3,5%.

Кнопка «Наверх»