Земля

Австралійський континент змістився на 1.5 метри

Австралію до кінця року посунуть на 1,5 метра на картах GPS. Земля — не тільки не ідеальна сфера, її поверхня ще й постійно рухається. Контури океанів і континентів змінюються, тому сучасні карти доводиться періодично виправляти.

74dab1b5e1ecd2ffca74b5304c918802
Так, до кінця року картографи з державної організації Geoscience Australia змушені будуть “посунути” Австралію приблизно на 1,5 метра. Це якщо рахувати з останнього коригування, яке було зроблено в 1994 році, тоді Зелений континент довелося переміститися на добрі 200 метрів.

GPS-координати Австралії переглянули через те, що літосферна плита, на якій вона сидить і яка в свою чергу ковзає по верхній мантії Землі, постійно сповзає на північ і трохи за годинниковою стрілкою (на даний історичний момент часу). Загальне зміщення в рік доходить до семи сантиметрів.

Для порівняння: Північно-Американська плита куди більш повільна мандрівниця — вона зміщується приблизно на 2,5 сантиметра на рік, а ось Тихоокеанська плита “втікає” на 8-10 сантиметрів щорічно.

У результаті окремі країни виявляються більш стаціонарними, ніж інші. Коли ж спостерігається сильний зсув, вченим періодично доводиться переглядати моделі, які використовуються найточнішими в світі GPS-системами для обчислення сітки координат і положення об’єктів на ній.

Читайте також: 

Такого роду нововведення особливо важливі зараз, коли точність GPS-систем росте не по днях, а по годинах. Деякі з них можуть вираховувати положення потрібного об’єкта з точністю до декількох сантиметрів.

Зазначимо, що нововведення майже ніяк не позначиться на визначенні GPS-координат системами навігації, використовуваними звичайними жителями Землі, наприклад, за допомогою смартфонів. Їх точність, як правило, становить 5-10 метрів. І в цьому відношенні коригування на півтора метра незначна.


Однак для інших технологічних рішень, наприклад, для безпілотного автотранспорту майбутнього, півтора метра рівносильні руху по зустрічній смузі дороги. Точність також важлива для роботів-фермерів, які будуть займатися прополкою грядок. Якщо такий безпілотник зіб’ється зі смуги, він знищить своїми колесами половину врожаю (як варіант: обробить добривами тільки частину поля).

З урахуванням того, що саме на Зеленому континенті з його величезними просторами як раз і розвиваються подібні технології, уточнення карт – дуже важливий крок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button