Земля

Що таке мертва зона в Тихому океані

Є на нашій планеті місця, які на перший погляд здаються практично млявими. Це місця на зразок зон вічної мерзлоти, Антарктиди або пустель. Однак, в цих областях «кипить» життя. Але є і ще одна подібна область на нашій планеті — гігантська мертва зона, розташована в Тихому океані. Дуже довго вважалося, що ця частина світового океану практично не заселена, проте це далеко не так.

Ці примітні води знаходяться в самому серці Південнотихоокеанського кола, в центрі якого є, так званий, океанічний полюс недоступності. Тут також розташовується Точка Немо. Це точка, яка має найбільшу відстань від будь-якого суші. Точка Немо відома також, як «кладовище космічних кораблів», оскільки хоронячи кораблі тут, ризик завдати шкоди природі або людям мінімальний.

Незважаючи на те, що океанічний полюс недоступності відомий людям досить давно, вивченням його фауни вчені займалися вкрай мало. І довгий час це місце було чимось на кшталт «морської пустелі».

Не так давно група німецьких дослідників з Інституту морської мікробіології Макса Планка на борту судна FS Sonne здійснила подорож через цю зону з метою вивчення того, хто населяє таємничі води. В цілому вчені пройшли 4350 морських миль (близько 7000 кілометрів).

«На наш подив, ми виявили велику кількість бактерій у поверхневих водах південної частини Тихого океану. При цьому, їх набагато менше, якщо порівнювати з іншими частинами Атлантики», — говорить один з дослідників, мікробіолог Бернхард Фукс. «Ймовірно, це найнижче число мікроорганізмів, коли-небудь зафіксована в поверхневих водах океану.»

Серед мікробів, виявлених командою, домінувало 20 основних видів. Одна з виявлених популяцій, яка привернула найбільшу увагу дослідників — це AEGEAN-169. По-перше, вона виявилася найчисельнішою, а по-друге, ці бактерії виявили в поверхневих водах. При цьому попередні дослідження дозволили знайти їх лише на глибині 500 метрів.

«Це вказує на цікаву особливість бактерій до адаптації. Мікроорганізми, які раніше проживали на великій глибині, тепер можуть мешкати в поверхневих водах, пристосовуючись до температури і впливу ультрафіолету.» — заявила один з членів команди, мікробіолог Грета Реїнтьєс.

Отримані зразки проб також підтвердили, що океанічний полюс недоступності є унікальним середовищем проживання, де організми можуть пристосовуватися до екстремальних фізико-хімічних умов. При цьому віддаленість і відносна неприступність для людини робить ці води одними з найчистіших у світі, а значить зміни видів у них можна фіксувати в максимально природних умовах без впливу з боку нашої цивілізації.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button