Наука

Вчені перевірили, як антитіла після “омікрона” справляються з іншими штамами коронавірусу

Австрійські дослідники на прикладі невеликої вибірки людей, які заразилися Омікрон-штамом – щеплених і нещеплених, а також тих, хто раніше перехворів, — перевірили, наскільки їх плазма крові здатна нейтралізувати інші варіанти SARS-CoV-2.

3D-модель Омікрон-штаму (лінія B. 1.1. 529 з Південної Африки) / © Nature Africa via Getty Images

Вчені з Інституту вірусології при медичному університеті міста Інсбрука (Австрія) провели невелике дослідження, під час якого оцінили нейтралізуючу здатність плазми крові пацієнтів з Covid-19, викликаного Омікрон-штамом, проти інших варіантів SARS-CoV-2: з’явився на початку пандемії D614G, «альфи» («британський»), «бети», «гами» («бразильський»), «дельти» і самого ж «омікрона» (BA.1). Результати опубліковані на сайті препринтів medRXiv.org, тобто робота поки не пройшла рецензування.

Зразки плазми крові збирали в період від п’яти до 35 днів після позитивного результату ПЛР-тесту на омікрон-штам. Учасників розподілили на чотири групи — відповідно до імунітету до зараження: в першу категорію входили 15 вакцинованих осіб, які раніше не хворіли Covid-19; в другу — 13 нещеплених, теж не стикалися з вірусом; в третю — 10, які зробили укол і до цього перехворіли (але Covid-19 був спровокований не «омікроном»); в четверту — 13 осіб, які хворіли (не BA.1), але не прищеплювалися.

Найвищі рівні нейтралізуючих антитіл до всіх перерахованих вище штамів виявили у щеплених і які згодом заразилися “омікроном”, а також у тих, хто не вакцинувалися, але раніше перехворіли Covid-19, викликаним іншим варіантом вірусу. “Навпаки, плазма крові “наївних” невакцинованих людей після зараження BA.1 в основному містила нейтралізуючі антитіла лише до BA.1 і зрідка до інших варіантів”, – пишуть вчені.

Титри імуноглобулінів до “омікрону” виявилися нижчими у порівнянні з рівнями IgG до інших штамів у учасників дослідження, які тільки прищепилися. Однак їх показники були порівнянні з невакцинованими особами, які перехворіли Covid — 19, викликаним d614g — штамом, що виник в Китаї на початку 2020 року і поширився в Європу – або «дельтою» з подальшою інфекцією BA.1.

Нейтралізуюча здатність плазми крові людей, що заразилися Омікрон-штамом (лінія BA.1), проти інших варіантів SARS-CoV-2 / © Annika Rеssler, Ludwig Knabl, Dorothee von Laer, Janine Kimpel

“Вражаюче, але дві нещеплених людини мали антитіла до омікрон – і гамма-штаму, незважаючи на раніше позитивний ПЛР-тест, що не супроводжувався будь-якими симптомами для дельта-варіанту (B. 1.617.2), за два місяці до повторного зараження. Оскільки плазма крові цих людей не нейтралізувала ні B. 1. 617.2, ні більшість інших варіантів, крім “омікрон”, результат тесту на B. 1.617.2 міг бути хибнопозитивним”, — додають дослідники.

Оскільки рівні IgG у людей без набутого раніше імунітету (не хворіли і не прищеплювалися) були значно нижчими, ніж в інших групах, вчені вважають, що невакциновані, які зіткнулися лише з «омікроном», недостатньо захищені від інших штамів і повинні зробити уколи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button