Наука

Вчені вивчили зв’язок щоденного вживання кави, генетики та ризиків розвитку раку

Підсумки чергового “кавового” дослідження підвели австралійські вчені. На цей раз фахівці з Медичного науково-дослідного інституту QIMR Berghofer вирішили з’ясувати, як вживання напою впливає на ризик розвитку раку.

“Ми знаємо, що кава є одним з найпопулярніших напоїв у світі, і як і раніше можна побачити неоднозначні повідомлення про її роль в [розвитку] захворювань, – відзначає провідний автор роботи Стюарт МакГрегор (Stuart MacGregor). – Наше дослідження було присвячено вивченню відмінностей у рівні захворюваності на рак серед людей з різними рівнями споживання кави”.

Крім того, знаючи про те, що любов до кави обумовлена генами, вчені також вирішили з’ясувати, як така схильність може позначатися на ймовірності розвитку онкології.

Автори роботи скористалися базою UK Biobank. Вони проаналізували дані більше 46 тисяч людей, яким був діагностований той чи інший тип інвазивного раку (що проростає в підлежальну тканину, тобто стадії починаючи з першої і далі). Онкологія стала причиною смерті семи тисяч пацієнтів з цієї групи.

Генетичну інформацію і дані про переваги онкопацієнтів порівнювали з даними більш ніж 270 тисяч людей, яким ніколи не діагностували рак.

Для аналізу даних дослідники застосували поміж інших метод менделєвську рандомізацію (mendelian randomization), який допомагає виявити причинно-наслідкові зв’язки між варіантами генів, їх функцій і розвитком захворювань.

Крім того, фахівці окремо розглянули дані про найбільш поширені типи онкології – це рак молочної залози, яєчників, легенів і передміхурової залози.

У результаті виявилося, що настільки улюблений багатьма ароматний напій – незалежно від кількості споживаного – взагалі ніяк не впливає на ймовірність розвитку раку: не підвищує і не знижує її.
“Ми виявили, що між кількістю чашок кави в день і розвитком якого-небудь конкретного типу раку немає реального зв’язку. Дослідження також виключило зв’язок між споживанням кави і смертю від цієї хвороби”, – повідомив МакГрегор.

За його словами, ажіотаж навколо антиракових ефектів кави був пов’язаний з попередніми роботами, які показали, що деякі біоактивні компоненти кави (такі як кахвеол і кофеїн) виявляють протипухлинні ефекти в дослідженнях на тварин. Однак у людей нічого подібного поки виявлено не було.

До речі, зовсім недавно фахівці встановили, що два з’єднання у складі кави уповільнюють розвиток раку передміхурової залози. Правда, автори того дослідження підкреслили, що споживання декількох чашок кави в день навряд чи допоможе отримати необхідну дозу потрібних сполук для лікування вже наявної онкології. Скоріше мова йде про розробку нових терапевтичних стратегій з використанням означених сполук.

Австралійські вчені також відзначають, що стосовно колоректального раку (злоякісне новоутворення товстого кишківника) були отримані суперечливі дані.

Наприклад, у тих, хто повідомив про регулярне вживання великої кількості кави, ризик цього захворювання був трохи знижений. Проте у людей з більш високою генетичною схильністю до вживання кави, навпаки, ймовірність розвитку недуги була злегка підвищена. Це вказує на необхідність додаткових вузькоспрямованих досліджень.

Автори роботи вважають, що подібні масштабні аналізи важливі для систем охорони здоров’я в усьому світі: люди не повинні помилятися щодо переваг для здоров’я або відмовляти собі в улюбленому напої з-за невиправданих побоювань.

Наукова стаття за підсумками цієї роботи представлена у виданні International Journal of Epidemiology.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button