Гумор

Вчені пояснили пригорання їжі в центрі сковороди з антипригарним покриттям

Ефект, що веде до появи «сліз вина», створює позбавлену масла область в центрі нагрітої сковороди і призводить до того, що їжа пригорає навіть до антипригарного покриття.

Торгова марка Teflon була зареєстрована в 1944 році і відтоді стала загальною. Шар політетрафторетилену (тефлону) робить кухонний посуд хімічно і термічно стійким, і їжа до нього практично не пригорає, економлячи домогосподаркам масу часу і сил. Однак навіть на антипригарному покритті раз у раз що-небудь згорає, особливо в центрі.

Масло чи олія так і норовить «розповзтися» по краях сковороди, залишаючи суху область, де їжа легко згоряє. Цією проблемою зацікавилися Олександр Федорченко з Інституту теплофізики імені Кутателадзе СО РАН і Ян Груба (Jan Hrubа) з Інституту термомеханіки Чеської академії наук. Їх стаття опублікована в журналі Physics of Fluids.

Суха пляма в центрі нагрітої сковороди з керамічним антипригарним покриттям Granitek (зліва) і з тефлоновим покриттям / © Олександр Федорченко

Для початку вчені провели експерименти, знявши поведінку рослинної олії при нагріванні на «непригарній» сковороді і показавши, як в центрі її з’являється і поступово зростає «суха» область без масла. Автори пов’язують цей процес з термокапілярною конвекцією. Явище близьке до відомого ефекту Марангони , завдяки якому виникають так звані «сльози вина».

Через те, що спирт випаровується швидше води, в деяких ділянках рідини його зміст виявляється трохи меншим, що призводить до локального збільшення поверхневого натягу і змушує вологу перетікати в ці області, розтікаючись характерними «сльозами». Приблизно те ж відбувається при термокапілярною конвекцією масла в центрі сковороди. У міру нагрівання поверхневий натяг падає, і масло витікає геть з цієї ділянки ближче до країв. Утворюється суха область, до якої і пригорає їжа.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button