Головна / Земля / Вчені пояснили перепади температури під час льодовикового періоду

Вчені пояснили перепади температури під час льодовикового періоду

Вчені пояснили раптове підвищення температури під час льодовикового періоду. Тоді північний полюс нашої планети різко теплішав на 15 %. І причина цього — зміна рівня СО2 в атмосфері і перебудова течій в Атлантичному океані.


Дослідники стверджують, що історія повториться в майбутньому у зв’язку підвищенням концентрації вуглекислого газу в атмосфері. Але результати наукової роботи показують, що дуже різкі кліматичні метаморфози можуть траплятися під впливом плавних змін.

Востаннє льодовиковий період на Землі настав 2,6 млн років тому — і він досі не завершився. Відмітна його риса — мінливість площі крижаного покриву і температури земної поверхні. Кожні 40 і 100 тисяч років льодовики наступали і відступали, а планета охолоджувалася і нагрівалася.

«Заморозки» і «відлиги» залежать від так званих циклів Міланковіча — «розгойдувань» земної орбіти, які впливають на те, як сильно обігріваються Сонцем полюса і помірні широти, вважає ряд вчених. Інші дослідники пов’язують кліматичні періоди зі зміною океанських течій або зростанням/спадом CO2 в атмосфері.

Ґерріт Ломанн з Інституту Альфреда Вегенера в Бремерхафені (Німеччина) дотримується другої версії. Його комп’ютерна модель Землі під час льодовикового періоду показала, що навіть плавне зростання або падіння рівня CO2 в атмосфері можуть спричинити практично моментальні кліматичні перевороти.

Практичний приклад — зміст CO2 підвищилося до 180 частин млн (мінімум для льодовикового періоду) до 220 частин на млн. (50 % від сучасного рівня). Результатом стали дві дуже важливі події.
По-перше, формувався погодний феномен Ель-Ніньо, який транспортує теплу воду з тихоокеанських тропіків у помірні широти. По-друге, набирав силу Гольфстрім і пов’язані з ним атлантичні течії. Через це у полюсів різко теплішало, місцями — на 15 градусів Цельсія. У підсумку, морський і наземний лід стрімко зникав.

Коли частка CO2 в атмосфері опускалася нижче мінімуму, клімат швидко займав колишні позиції, крижаний покрив виростав знову, і Земля охолоджувалася.