Земля

Вчені пояснили, чому динозаври крейдяного періоду були такі небезпечні

Палеонтологи повторно оцінили викопні залишки щелеп, знайдених майже 40 років тому. Результати дослідження опубліковані в журналі Historical Biology.

У динозаврів-спинозаврів могли розвиватися до трьох поколінь зубів одночасно. Саме висока швидкість їх заміни пояснює, чому так багато зубів цього типу було знайдено на стоянках крейдяного періоду. А також, чому ці особини були небезпечними хижаками. Свої припущення вчені підтвердили в ході нового дослідження.

Вчені провели повторну оцінку викопних решток щелеп, знайдених у 1983 році регіоні Ла-Ріоха, Іспанія. Останки датовані нижньокрейдовим періодом. Зокрема, палеонтологи знайшли фрагмент лівої щелепи хижого динозавра, в якому збереглися вісім альвеол. Використовуючи методи мікрокт, вони виявили залишки декількох зубів, що розвиваються одночасно в одній з цих зубних лунок.

Реконструкція черепа спинозавридного динозавра. Червоним виділена частина щелепи, яку вивчили палеонтологи. Джерело: Erik Isasmendi, UPV / EHU

“Ми розпізнали до трьох поколінь зубів в одній і тій же альвеолі: функціональний зуб тварини, ще один формується зуб, який замінить перший, і зачаток того, який в кінцевому підсумку замінить другий, — пояснюють вчені в статті. – Це передбачає дуже швидку зміну зубів і, ймовірно, є однією з причин, чому так багато зубів спинозаврів можна знайти на Піренейському півострові в нижньокрейдовому періоді».

На сьогодні відомо, що деякі види спинозавридів — м’ясоїдні динозаври середнього і великого розміру з подовженими черепами — змінюють зуби швидше, ніж інші тероподи: всього за два місяці.

Хоча точно невідомо, чому зуби спинозаврів змінювалися так часто, вважається, що це допомагало їм виживати. Велика кількість функціональних зубів була вирішальною перевагою в утриманні здобичі між щелепами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button