Земля

Вчені пояснили причину унікальності Галапагоських островів

Команда дослідників побудувала комп’ютерну модель і виявила, що місцеві північні вітри призводять до підйому вод з глибин океану. Це забезпечує запас поживних речовин, необхідних для підтримки унікальної екосистеми островів.

Image by pen_ash from Pixabay

Галапагоські острови славляться унікальними ендеміками, які надихнули Чарльза Дарвіна на створення теорії еволюції. Сьогодні архіпелаг є одним з найбільших об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також великим морським заповідником.

Вченим відомо, що регіональна екосистема підтримується завдяки підйому холодних, багатих поживними речовинами вод. Вони сприяють зростанню фітопланктону, на якому процвітає вся екосистема.

Фактори апвелінгу (процес підйому холодних вод з глибини океану) дотепер залишалися невідомими. Тепер вчені з’ясували, як Галапагоські острови підтримують своє унікальне середовище.

Команда з Університету Саутгемптона, Національного океанографічного центру та Університету Сан-Франциско-де-Кіто в Еквадорі. Екологи використовували реалістичну комп’ютерну модель з високою роздільною здатністю, щоб вивчити циркуляцію океану навколо Галапагоських островів. Результати роботи опублікували в журналі Nature Scientific Reports.

Модель показала, що інтенсивність апвелінгу навколо Галапагоських островів обумовлена ??місцевими північними вітрами. Вони створюють сильну турбулентність на захід від островів. Турбулентність, в свою чергу, призводить до підйому глибинних вод до поверхні океану. Таким чином поповнюється запас поживних речовин, необхідних для підтримки екосистеми Галапагосів.

Алекс Форрайан з Університету Саутгемптона, який проводив дослідження, розповів: «Наші результати показують, що Галапагоський апвелінг контролюється взаємодіями атмосфери й океану». На його думку, потрібно приділяти особливу увагу цим процесам, вивчаючи, як змінюється екосистема островів.

Також, вчені вважають, що знання про те, де і як надходять поживні речовини в екосистему Галапагосів, допоможуть в майбутньому спланувати розширення місцевого морського заповідника. А також підкажуть, як керувати ним «в умовах зростаючого тиску зміни клімату та експлуатації людиною».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button