Всесвіт

Вчені попередили про наближення періоду «екстремальної» космічної погоди

Архівні дані показали, що найбільш небезпечною космічна погода стає в кінці непарних і початку парних циклів сонячної активності – і найближчий бурхливий період почнеться в 2025 році.

© ESAA. Baker, CC BY-SA 3.0 IGO

Сонячна активність визначає стан усього навколишнього простору. Вона змінює потоки частинок і випромінювання, викликає різні геомагнітні ефекти на навколоземній орбіті і так далі. Ця «космічна погода» може впливати на роботу супутників і створювати серйозну загрозу здоров’ю космонавтів і інші загрози – про що в черговий раз нагадала робота вчених з британського Редінгського університету, опублікована в журналі Solar Physics.

Метью Оуенс (Mathew Owens) і його колеги проаналізували архівні дані про активність Сонця і поведінки глобального магнітного поля Землі за останні 150 років. Як і очікувалося, зазвичай вони трапляються в районі максимуму 11-річного сонячного циклу і тим сильніше, чим потужніший сам цикл. Крім того, виявилося, що потужні геомагнітні бурі і інші екстремальні прояви космічної погоди частіше спостерігаються в початковій фазі сонячних циклів з парним номером і в кінцевій фазі циклів – з непарним.

«Ці знахідки можуть вплинути на місію NASA Artemis, в рамках якої людей планується доставити на Місяць в 2024 році, хоча політ і може бути відкладений до кінця 2020-х, – попереджають автори прес-релізу, поширеного Редінгського університетом. – Підготовлювані місії <…>, можливо, слід прискорити, щоб уникнути періоду екстремальної космічної погоди ».

Справді, судячи з нових даних, найбільш небезпечних подій варто чекати починаючи приблизно з 2025 року та аж до початку 2030-х, першої фази наступного 26-го циклу. В цей час польоти за межі навколоземної орбіти стануть особливо небезпечними для здоров’я людей. Тому в теорії розробникам проєкту Artemis дійсно варто було б поквапитися.

Однак не варто забувати, що підготовка такої пілотованої місії – вкрай складна і важлива задача, яка і без того реалізується у великому поспіху. Додатково прискорювати її – саме по собі означає ризикувати життями, можливо, навіть більше, ніж від зустрічі з наслідками якої-небудь бурі на Сонці.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button