Всесвіт

Джерелом дивних космічних сигналів можуть бути «зірки» з темної матерії

Дослідники з Японії дійшли висновку, що джерелом загадкових швидких радіоспалахів (FRB) можуть бути «зірки» з темної матерії, що потрапили в чорні діри.


Швидкі радіоспалахи є поодинокими радіоімпульсами невідомої природи, які реєструються радіотелескопами. FRB тривають всього кілька мілісекунд. При цьому, згідно з оцінками вчених, такі сплески енергії вивільняють стільки ж, скільки Сонце випускає протягом декількох десятків тисяч років.

Пояснення цьому явищу поки не існує: деякі дослідники вважають, що ми, можливо, маємо справу з якимось «інопланетними сигналами», хоча в наукових колах популярністю дана точка зору не користується. Зараз спробу пояснити явище зробили японські вчені з Університету Нішогакуші. На їхню думку, FRB можуть виникати в результаті взаємодії аксіоних «зірок» з аккреціонними дисками чорних дір — масивними структурами навколо цих об’єктів. Вчені вважають, що в час, коли наш Всесвіт був молодим, частинки темної речовини — аксіони — злипалися і утворювали унікальні «темні зірки». Останні з’являлися поблизу центрів галактик, де їх могли захоплювати надмасивні чорні діри.

Аккреційний диск володіє власним потужним електромагнітним полем. Його взаємодія з «зірками» з темної матерії призводить до того, що частина аксіонів розпадається, випромінюючи фотони. Саме пучки фотонів можуть реєструвати земні пристрою в якості тепер вже відомих FRB. Не виключено, що ця версія також не знайде підтримку серед представників наукового світу. Однак варто сказати, що вона здатна пояснити деякі моменти, пов’язані з FRB. Наприклад, те, чому повторення радіоімпульсів відбувається через різні часові проміжки.

Справа в тому, що аксіонна «зірка» може проходити через аккреційний диск безліч разів: до тих пір, поки вона не буде повністю зруйнована магнітним полем. Можливо, остаточні відповіді вчені отримають після додаткових спостережень і нових зареєстрованих FRB.

Нагадаємо, перший такий сигнал дослідники виявили в 2007 році — його назвали FRB 010724. Це був одиничний, потужний і надзвичайно короткий сплеск, який тривав всього кілька мілісекунд. Вчені висловлювали припущення, що швидкі радіовспалахи можуть бути земними сигналами, помилково прийнятими за «послання з космосу». Виявлення нових FRB і вивчення їх спектру за допомогою радіотелескопу-інтерферометра «Молонгло» спростували цю версію. Іншими словами, джерело радіоімпульсів знаходиться поза Землі і, ймовірно, навіть поза нашою Галактикою.

Кнопка «Наверх»
Закрыть