Земля

Вчені попередили про найстрашніші урагани в 2020 році: звідки вони беруться?

Сезон ураганів на узбережжі Атлантики в 2020 році може стати єдиним у своєму роді — і далеко не в хорошому сенсі. Вже до 6 серпня в цій місцевості пройшли дев’ять штормів, достатньо сильних, щоб їм дали власні назви. Зазвичай така велика кількість сильних погодних явищ проявляється тільки на початку жовтня. Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США очікує, що 2020 рік стане періодом найпотужніших ураганів за останні 22 роки спостережень. Дивлячись на руйнування, викликані ураганом «Лаура» в кінці серпня в штатах Луїзіана і Техас, і аномальну спеку, стає цікаво: невже зміна клімату настільки сприяє цим штормам?

Ураган Чарлі в 2004 році став одним з найпотужніших в історії

В арсеналі вчених є безліч способів виміряти, наскільки серйозний ураган і яких збитків він може нанести. Але коли справа доходить до визначення того, що саме викликає настільки руйнівні лиха, дослідники не завжди можуть прийти до єдиної думки.

Звідки беруться урагани

Поява безлічі ураганів, які відбуваються в 2020 році, насправді взагалі пов’язано не стільки з самими штормами в океані. Замість цього впливає те, як урагани взаємодіють з іншим побічним продуктом зміни клімату — підвищенням рівня моря.

«У науковому співтоваристві ми найбільше впевнені в тому, що з підвищенням рівня моря кількість ураганів збільшиться,» — каже Андра Гарнер, вчений-еколог, що вивчає ураганні повені і зміна клімату в Університеті Роуен в Нью-Джерсі.

У міру танення льодовиків і поширення води вглиб суші штормові потоки, які потім викликають урагани, будуть посилюватися. Якщо ви коли-небудь приймали ванну, то напевно зрозумієте, про що мова. Коли людина занурюється у воду, кількість води, яка згодом виявляється за межами ванни (і таке буває), безпосередньо залежить від того, наскільки наповнена сама ванна.

Зміна клімату також зробить урагани більш інтенсивними — в результаті кліматичного зсуву, який вчені чекали тільки через 10 років. Але він вже відбувається. Для утворення урагану температура океану повинна бути вище 27 градусів за Цельсієм. Теплі води випаровуються і виділяють тепло, наповнюючи атмосферу над собою вологою, яку скороминуща гроза запросто може перетворити в ураган. За логікою якщо зміна клімату зробить океани ще теплішими, то ці важливі «інгредієнти» урагану — вологе повітря і тепло — викличуть ще більше сильні шторми.

Тепла вода випаровується і підхоплюється грозою
«Страшно уявити, якої сили будуть урагани до 2030 року, якщо зміна клімату не припиниться,» — говорить Педро Хассанзаде, дослідник гідродинаміки з Університету Райса.

Недавнє дослідження штормів за останні 40 років показало, що ймовірність того, що урагани досягають найвищих категорій швидкості вітру, збільшується з кожним роком.

Наслідки урагану

Оцінити потенційну втрату від урагану часто дуже складно. Наприклад, ураган може завдати більше ушкоджень водою і вітром, якщо пересування по суші займе більше часу. Чим повільніше рухається шторм, тим більше води він приносить. Ураган Харві, наприклад, спочатку рухався швидко, а потім сповільнилося на кілька днів, виливши тонни води на Техас і Луїзіану.

Наслідки урагану «Майкл» в 2018 році у Флориді, США

Вчені припускають, що в 2020 році урагани будуть проходити через сушу повільніше в деяких частинах Північної Америки, почасти через те, що зміна клімату впливає на вітер. Без поривів вітру, які женуть ураган далі, кількість опадів від стихії, що насувається може збільшитися. Однак коли вчені і їх команда досліджували урагани в Техасі, вони виявили, що з часом ці урагани можуть рухатися швидше. Проте повільний ураган, очевидно, завдасть більше шкоди, ніж швидкий.

Чи можна запобігти урагану?

Унікальні кадри формування урагану «Катріна»

Запобігання потенційним збиткам, звичайно ж, одна з причин, по якій дослідники вивчають, як зміна клімату вплине на ці урагани. Чим більше прибережне співтовариство знає про ризики, з якими вони зіткнуться — сильні вітри, проливні дощі, штормові потоки і багато іншого — тим краще кожен з них може підготуватися до бурів, що насувається.

Але мова не про те, щоб підняти будинок на палях або забезпечити себе їжею на кілька тижнів (хоча не без цього). Ці приготування повинні включати запобігання змінам клімату. Так, деякі причини, що провокують більш руйнівні і небезпечні урагани, такі як підвищення рівня моря, є неминучою частиною нашого майбутнього, але скорочення викидів в атмосферу може перешкодити здійсненню більш кошмарних сценаріїв.

«Урагани в цьому році можуть бути неймовірно жахливими і страшними, — говорить Гарнер, — але якщо ми будемо діяти, ми зможемо уникнути найгіршого сценарію, який ми бачимо вже зараз в ході нашого дослідження.»

Натхнення: hi-news.ru

Кнопка «Наверх»