Наука

Вчені попереджають, що до 2050 року кількість випадків деменції в світі потроїться

Згідно з новим дослідженням, число випадків деменції в усьому світі збільшиться майже в три рази — до 153 млн в 2050 році, хоча деякі експерти критикують ці «апокаліптичні прогнози».

Image by Gerd Altmann from Pixabay

У дослідженні Global Burden of Disease, опублікованому в журналі The Lancet Public Health, прогнозується зростання числа випадків деменції у всіх 200 досліджених країнах.

“Наше дослідження пропонує покращені прогнози слабоумства в глобальному масштабі, а також на рівні конкретних країн, що дає політикам і експертам в області громадської охорони здоров’я розуміння рушійних сил цього зростання”, – розповіла Емма Ніколс, провідний автор статті з Інституту показників і оцінки здоров’я (IHME) при Університеті штату Вашингтон.

За даними дослідників, деменція сьогодні є сьомою за кількістю причиною смерті в усьому світі і однією з основних причин інвалідності серед літніх людей.

Хоча дослідження показало, що найменше зростання прогнозується в Західній Європі, вчені очікують там збільшення кількості випадків деменції на 74% — з майже 8 млн в 2019 році до майже 14 млн в 2050 році.

Очікується, що найбільше постраждають Близький Схід і східна частина Африки на південь від Сахари, де, за оцінками фахівців, число випадків деменції збільшиться на 350%, в основному внаслідок зростання населення.

У всьому світі деменція більше зачіпає жінок, ніж чоловіків.

«У 2019 році жінок з деменцією було більше, ніж чоловіків з деменцією, і очікується, що ця тенденція збережеться і в 2050 році», — йдеться в дослідженні.

“Справа не тільки в тому, що жінки, як правило, живуть довше. Було висловлено припущення, що хвороба Альцгеймера може по-різному поширюватися в головному мозку жінок, ніж чоловіків — і кілька генетичних факторів ризику, мабуть, пов’язані з ризиком захворювання в залежності від статі”, – розповів співавтор дослідження Джеймі Стейнмец з IHME.

Дослідження розглянуло чотири фактори ризику деменції-куріння, ожиріння, високий рівень цукру в крові та низький рівень освіти. Вчені підкреслили, що поліпшення глобального доступу до освіти має знизити поширеність деменції більш ніж на 6 млн випадків у всьому світі до 2050 року.

Однак цьому будуть протидіяти очікувані тенденції ожиріння, високого рівня цукру в крові і куріння, що призведе до додаткових майже 7 млн випадків деменції.

«Нам потрібно більше зосередитися на профілактиці та контролі факторів ризику, перш ніж вони призведуть до деменції. Навіть скромні успіхи в запобіганні деменції або уповільнення її прогресування принесуть чудові дивіденди», — зазначила Ніколс.

Вона додала, що «це означає розширення відповідних місцевим умовам недорогих програм, які підтримують більш здорове харчування, більше фізичних вправ, відмова від куріння і кращий доступ до освіти».

Однак, дослідження було зустрінуто з деякою критикою. Лікарі Мікаель Шварцінгер і Кароль Дюфуй з Університетської лікарні Бордо у Франції звинуватили дослідження в «надмірному спрощенні основних механізмів, що викликають деменцію».

«Вони дають апокаліптичні прогнози, в яких не враховуються рекомендовані зміни способу життя протягом життя”, – заявили Шварцінгер і Дюфуй в спільному коментарі до дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button