Наука

Цей робот проникає в мозок людини і лікує інсульт

Скажіть відверто — як ви уявляєте собі роботів? Можливо, в чиїйсь уяві одразу вимальовуються величезні механізми з сильними руками з вбудованими кулеметами. На ділі ж більшість роботів виглядають вкрай нудно, але зате здатні на набагато більше, ніж банальний вогонь зі зброї. Настав час поговорити про роботизованих «черв’яків», які проникають у головний мозок людини і лікують інсульт. Звучить цікаво, чи не так?

Вони були розроблені вченими з Массачусетського технологічного інституту і в майбутньому цілком можуть позбавити хірургів від необхідності проводити відкриті операції на мозку. У статті, опублікованій в науковому журналі Science Robotics, розробники описують своє дітище як «керовану магнітом роботизовану нитку з гідрогелевим покриттям». Серцевина робота виконана зі сплаву нікелю і титану, який в міру твердий і володіє хорошою гнучкістю.

Як працює магнітний робот?

Отже, конструкція робота досить проста, тому виникає питання — як він може добиратися до мозку? Секрет криється в тому, що серцевина покрита шаром гуми з додаванням магнітних частинок. Також, поверх всієї цієї конструкції є додатковий шар з м’якого гідрогелю. Завдяки всьому цьому, робота без усякого побоювання можна помістити в кровоносну судину і керувати ним, рухаючи над тілом пацієнта потужним магнітом.

Розробники продемонстрували свою технологію, помістивши роботизованого «черв’яка» всередину пластмасового лабіринту, який імітує кровоносну систему людини. Судячи з відео, дослідники досить легко і точно можуть управляти роботом за допомогою розміщеного поверх нього магніту. Вони впевнені, що робот не завдасть справжнім кровоносних судинах ніякої шкоди — гідрогель володіє граничною м’якістю і акуратно ковзає по чутливим поверхням людського організму.

Лікування інсульту за допомогою роботів

Дослідники вважають, що магнітний робот може легко досягати мозку і видаляти утворенні в ньому згустки крові. Нагадаємо, що саме порушення кровообігу в мозку є причиною інсульту, інфаркту та інших смертельних захворювань. Раніше для усунення подібних проблем хірургам потрібно або проводити відкриту операцію, або використовувати катетери, за пересуванням яких необхідно стежити за допомогою рентгенівського обладнання.

Этот робот проникает в мозг человека и лечит инсульт
«Гнучкі» роботи, як правило, використовуються в хірургії та інших галузях медицини

Лікарі, ясна річ, не хочуть наражати себе опромінення, тому магнітні роботи для проведення таких операцій припадуть як не можна до речі. Ними можна керувати дистанційно, наприклад, поставивши в операційній роботизовану руку з вбудованим магнітом. Хірурги зможуть дистанційно керувати магнітним роботом і доводити його до мозку, так само контролюючи його руху за допомогою рентгена. Але при цьому лікарі не будуть піддаватися опроміненню.

Може виникнути питання — чому пацієнтів можна тримати під рентгеном, а лікарів не можна? Річ у тому, що пацієнти проходять операції не так часто, а от хірурги рятують життя кожен день. Виходить, що вони піддаються набагато більшому опромінення, ніж пацієнти.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button