ЗемляНаука

Вчені припустили, що в давнину жінки полювали нарівні з чоловіками

Принаймні, такі, ймовірно, були справи близько дев’яти тисяч років тому на теренах Північної і Південної Америки. Про це свідчать знахідка могили жінки з мисливськими атрибутами, а також аналіз інших поховань.

Вчені припустили, що в давнину жінки полювали нарівні з чоловіками / © phys.org

Дослідження опубліковано в журналі Science Advances. Про первісний розподіл праці, коли чоловіки полювали, а жінки займалися збиранням, відомо всім. Ця версія широко популярна і в наукових колах. Адже така картина спостерігається в сучасних традиційних спільнотах, хоча і не у всіх. Так, чіткого гендерного поділу праці немає, наприклад, у бушменів.

Гіпотеза заснована на тому, що жінки мають меншу фізичну силу і витрачають більше часу на догляд за потомством. Однак сьогодні така поведінка і природні дані характерні далеко не для всіх представниць прекрасної статі. Не виключено, що так було і в давнину, а можливо, ці риси могли бути навіть більш яскраво вираженими.

На користь гіпотези про те, що жінки, як і чоловіки, брали участь в полюванні, каже поховання однієї з них, знайдене в Андах, на території сучасного Перу (місце отримало назву Wilamaya Patjxa). Останкам, виявленим ще в 2018 році, близько дев’яти тисяч років.

Поруч зі скелетом людини, вік якої за життя становив від 17 до 19 років, перебував багатий мисливський набір: безліч наконечників для стріл і інструментів для оброблення тварин. Відомо, що в могилу поміщали ті атрибути, якими людина користувалася за життя, тому логічно припустити, що в могилі лежав мисливець. Поруч з цим похованням знаходилися і інші, менш багаті.

Спочатку дослідники припустили, що перед ними чоловік, але аналіз зубного протеїну підтвердив, що в могилі, швидше за все, похована жінка. Аналіз ізотопів кісток показав, що вона харчувалася переважно м’ясом, як і всі мисливці. Це змусило вчених задуматися про те, яку роль могла грати жіноча стать в соціумі тих далеких часів. Щоб з’ясувати це, вчені з Каліфорнійського університету (США) вивчили дані про останки 429 осіб з 107 археологічних пам’яток, розташованих в Північній і Південній Америці.

З них 27 осіб опинилися пов’язані зі знаряддями полювання на велику дичину. При цьому 11 осіб з них (включаючи обговорювану знахідку) виявилися жінками, а 16 – чоловіками. Таким чином, вчені зробили висновок, що участь жінок в полюванні було звичайним явищем: статистичний аналіз показав, що від 30 до 50 відсотків мисливців в групах становили саме жінки.

Такі показники різко контрастують з сучасними, де в традиційних спільнотах жінки, як правило, не беруть участі в полюванні. Принаймні, їх відсоток становить виразно менше 30 відсотків. Вчені припускають, що в давнину справи могли бути інакшими.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button