Екологія

Вчені прогнозують підтоплення Нью-Йорка, Шанхая з-за підйому рівня Світового океану

Рівень Світового океану може піднятися до кінця нинішнього століття майже на 2 метри, що може призвести до підтоплення таких мегаполісів, як Нью-Йорк і Шанхай. Про це повідомила в репортажі телекомпанія PIX11 з посиланням на дослідження міжнародної групи учених, опубліковане на порталі “Архіви національної академії наук США (Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA).

За їх оцінками, підйом рівня Світового океану може прискоритися в разі, якщо масштаби викидів в атмосферу парникових газів не будуть знижуватися. В умовах потепління клімату прискориться танення льодових масивів Гренландії і Антарктиди. За найбільш песимістичним сценарієм, середня температура на планеті до 2100 року підніметься на 5 градусів Цельсія, що призведе до катастрофічного підйому води в океані більш ніж на 2 метри і вимушеної масової евакуації 187 млн осіб з території 1,79 млн кв км.

Автори дослідження відзначають, що вірогідність найбільш песимістичного сценарію кліматичних змін не надто висока – близько 5% – проте скидати її з рахунків не варто.

“Результати нашого дослідження вказують на те, що небезпека дуже значного підйому рівня води внаслідок танення двох льодових масивів існує, – привела телекомпанія думку одного з авторів дослідження професора Бристольського університету Джонатана Бамбера. – Від того, які рішення будуть прийняті в області світової політики протягом майбутнього десятиліття, залежить майбутнє, а також те, наскільки придатною для проживання буде планета і в яких умовах житимуть майбутні покоління”.

Згідно з підготовленим в 2013 році прогнозами групи експертів ООН, рівень Світового океану може піднятися на 52-98 см до кінця століття, якщо нинішні темпи кліматичних змін збережуться. Однак, як свідчать дані підготовленої в грудні минулого року доповіді Arctic Report Card (“Про стан Арктики”) Національного управління з проблем океану і атмосфери США, процес потепління клімату в Арктиці йде набагато більш швидкими темпами, ніж кліматичні зміни в інших регіонах. Останні п’ять років були в Арктиці найтеплішими за період після 1900 року і темпи потепління в цьому регіоні вдвічі вище, ніж в будь-якому іншому районі планети. Зокрема, за оцінками укладачів доповіді, максимальна площа арктичних льодів була близька до мінімуму за останні 39 років спостережень, а площа багаторічних льодів, на частку яких припадає близько 1% від площі всіх льодів в Арктиці, за останні 33 роки скоротилася на 95%. Особливо сильно потепління позначилося на Беринговому морі біля узбережжя Аляски.

В Антарктиді на льодовику Туейтса вчені в лютому нинішнього року виявили гігантську каверну, порівнянну за розмірами з островом Манхеттен. Її розміри такі, що могли б вмістити 14 млрд тонн льоду. Гігантський провал утворився, імовірно, в тому районі, де язик льодовика сповзає зі скельної основи в океан і йде прискорене танення льоду. Згідно з сучасними науковим уявленням, заледеніння Антарктиди почалося близько 23 млн років тому, і по мірі розвитку зледеніння Західна Антарктида, яка представляла раніше кілька розрізнених геологічних формацій, об’єдналася зі Східною Антарктидою в єдиний масив. Площа антарктичного льодового щита становить 14 млн кв км, а обсяг льоду в ньому – 30 млн куб км.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button