Різне

Вчені пророкують «колапс цивілізації»

Танення вічної мерзлоти торкнеться понад 70% інфраструктури в заполярних містах Росії, Канади і США, причому ці процеси вже не можна зупинити незалежно від майбутнього Паризьких угод. До такого висновку прийшли вчені, що опублікували статтю в журналі Nature Communications.

В останні роки кліматологи всерйоз занепокоїлися тим, що потепління Арктики призведе до швидкого зникнення всіх запасів вічної мерзлоти, що виникли в ґрунті Сибіру, Аляски і приполярних регіонів Канади за часів останнього зледеніння. За прогнозами, приблизно третина вічної мерзлоти в південних регіонах Сибіру і Аляски зникне до кінця поточного сторіччя.

Її танення, як сьогодні вважають вчені, вивільнить величезну кількість органіки, вмурованою в ґрунт, що накопичилася там за мільйони років зледеніння. Ці рослинні і тваринні рештки почнуть гнити, виділяючи метан і вуглекислоту в атмосферу, а також горіти в ході стихійних пожеж, що ще більше прискорить глобальне потепління.

Для людини, як зазначає Романовський, є і більш небезпечний наслідок глобального потепління. Багато міст, побудовані за останнє століття на території тундри в російській, канадській, європейській та американській Арктиці можуть у буквальному сенсі розвалитися або “потонути” через танення вічної мерзлоти.

Романовський і його однодумці з Канади, США, Норвегії та Фінляндії провели першу масштабну оцінку стану ґрунту в околицях всіх великих міст та інших поселень в Заполяр’ї, і підготували перший детальний прогноз щодо їх майбутнього.

Для цього вчені здійснили десятки експедицій у ці населені пункти і вивчили їх поточний стан. Ці дані кліматологи об’єднали з прогнозами кліматичних моделей, що дозволило їм оцінити наслідки танення вічної мерзлоти в наступні 30-40 років для самих міст і найбільших об’єктів інфраструктури.

Ці прогнози виявилися дуже похмурими. Танення вічної мерзлоти торкнеться більш ніж половини інфраструктури арктичних міст всіх п’яти країн незалежно від того, як людство буде боротися з глобальним потеплінням.

Найсильніше від нього постраждають залізниці — танення мерзлого ґрунту торкнеться фактично всіх транспортних гілок, побудованих в Євразії, на Алясці і в приполярних регіонах Канади, вже в середині цього століття.

Аналогічні процеси будуть загрожувати нормальному функціонуванню близько 60-80% житлових і адміністративних будівель в Росії, країнах Європи і в Америці, причому приблизно третина з них буде знаходитися у критичному стані. Від їх подальшої долі буде залежати життя, як зазначає Романовський, близько мільйона жителів Арктики.

Для Росії, у свою чергу, особливо небезпечним буде те, що близько половини всіх нафтовидобувних і газодобувних веж, а також трубопроводів, знаходиться в зоні танення вічної мерзлоти.

Руйнування ґрунту в цих регіонах, як зазначають вчені, може обернутися колосальними збитками для російських компаній.

Як сподіваються Романовський і його колеги, підготовлені ними карти танення вічної мерзлоти і її наслідків допоможуть владі в Сибіру, на Алясці і в інших заполярних регіонах почати готуватися до цих подій вже сьогодні. Це дозволить уникнути масових жертв і економічного колапсу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button