Технології

Вчені придумали, як замінити шкіру, пряжу і папір на матеріал з грибів

Дослідники використовували гриби, щоб створити екологічно чисту штучну шкіру, а також паперові вироби та замінники бавовни.

За словами розробників, виробництво грибкової шкіри займає менше часу в порівнянні з тим, скільки потрібно, щоб створити звичайний замінник, який вже продається в магазинах. Також матеріал на 100% органічний.

Бавовна, текстиль і шкіра знаходяться в дефіциті: ще їх виробництво шкодить екології. Крім цього, багато їжі пропадає даремно. Акрам Замані, доктор філософії, хотіла вирішити ці, здавалося б, незв’язані проблеми: вона створила нові екологічно чисті матеріали на біологічній основі.

“Ми сподіваємося, що вони зможуть замінити бавовну, синтетичні волокна і шкіру тварин. При розробці нашого процесу ми намагалися не використовувати токсичні хімікати або те, що могло б завдати шкоди навколишньому середовищу”, – говорить Акрам Замани, доктор філософії

Як і людям, грибам потрібно харчуватися. Для цього команда зібрала непроданий хліб з супермаркету, далі його висушили і перемололи в панірувальні сухарі. Їх змішали з водою і додали спори Rhizopus delemar, які зазвичай можна знайти в їжі, яка розкладається .

Коли гриб почав поїдати хліб, то він виробляв мікроскопічні натуральні волокна з хітину і хітозану, які накопичувалися в його клітинних стінках. Через два дні вчені зібрали клітини, видалили ліпіди, білки та інші побічні продукти, які можна було б використовувати в їжу або корм. Залишився желеподібний залишок, що складається з волокнистих клітинних стінок, скрутили в пряжу. Її можна використовувати для накладення швів або загоєння ран, а також, можливо, в одязі.

Суспензію грибкових клітин розклали і сушили, щоб отримати матеріал, схожий на папір або шкіру. Перші прототипи грибкової шкіри, створені командою, були тонкими і недостатньо гнучкими. Зараз група намагається зробити її товстішими: складає матеріал в кілька шарів.

Далі композити обробляють дубильними речовинами, отриманими з дерева: вони надають структурі м’якість, а обробка лугом робить їх міцнішими.

“Наші тести показують, що грибкова шкіра володіє механічними властивостями, цілком порівнянними з натуральною”, – говрить Акрам Замани, доктор філософії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button