Наука

Вчені придумали, як передбачати залежність людини

Нещодавно відкритий нейромаркер стане в нагоді для лікування залежності від психоактивними речовин. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Neuroscience.

Вчені з Єльського і Дартмутського університетів, а також французького Національного центру наукових досліджень (CNRS) визначили стабільний мозковий патерн, або нейромаркер, який відповідає за тягу до наркотиків і їжі.

Нейробіологи припустили, що у людей, яких тягне до чого-небудь, є один і той же патерн мозкової активності і алгоритм машинного навчання виявить його. Потім нейромаркер можна використовувати для прогнозування рівня тяги на основі зображень мозку.

Для дослідження вони використовували дані функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ), які дають уявлення про активність мозку, і власну оцінку потреби в чому-небудь 99 осіб. Мета – навчити та протестувати алгоритм машинного навчання.

Дані фМРТ збирали в той час, коли люди, які ідентифікували себе або як вживаючи наркотики, або як не вживаючи, переглядали зображення заборонених речовин і смачної їжі. Потім учасники експерименту оцінили, наскільки сильно вони жадали побачених об’єктів.

Нейропаттерн задіє медіальний, латеральний і острівцевий ділянки. Кредит: Nature Neuroscience 

Дослідники заявили, що алгоритм визначив модель мозкової діяльності, яка може бути використана для прогнозування інтенсивності тяги до наркотиків та їжі лише на основі зображень фМРТ. Патерн назвали нейробіологічною характеристикою потягу (англ. Neurobiological Craving Signature, NCS). Частина нейромаркера – активність в декількох областях мозку, деякі з яких вже пов’язували з вживанням психоактивних речовин і тягою. Однак NCS забезпечує новий рівень деталізації, показуючи, як нейронна активність у субрегіонах цих областей мозку може передбачати залежність.

Також аналіз NCS показав, що реакції мозку на наркотики і їжу схожі. Вчені припускають, що тяга до заборонених речовин виникає з тих же ділянок нервової системи, які генерують тягу до їжі. Однак автори дослідження підкреслюють, що нейромаркер відрізняє споживачів наркотиків від тих, хто не вживає їх.

Відкриття поліпшить розуміння залежності, допоможе розробити нові методи її лікування, а також поліпшить методи діагностики розладів, пов’язаних з вживанням психоактивних речовин. Сьогодні лікарі діагностують безліч захворювань, визначаючи біологічні маркери у пацієнта – діабет, наприклад, виявляють за допомогою аналізу крові на маркер A1C.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button