Наука

Вчені реконструювали стародавні пандемії, щоб з’ясувати стратегію патогенів

Вивчення скелетів 200 поколінь людей показало, як патогени адаптуються для розмноження. Результати дослідження публікує журнал PLOS ONE.

Стародавні бактерії мутували, щоб краще заражати древніх людей. При цьому в прагненні заразити якомога більше нових господарів бактерії знизили свій вплив на людину. Вчені вирішили пояснити, чому так відбувається. Крім того, ад’юнкт-професор археології Мацей Хеннеберг, доктор наук Теган Лукас з Університету Фліндерса і жінка-доктор наук Кара Холлоуей-Кью з університету Дікина проаналізували дані 70 тис. стародавніх скелетів, щоб дізнатися більше про поширення древніх захворювань. Вчені використовували сліди на кістках як відмітні ознаки інфекції. Результати дослідження опубліковані в PLOS ONE.

«Патогени можуть вбити людину-господаря або вторгнутися в нього, не викликаючи летального результату. Це забезпечує їм виживання, розмноження і поширення. Туберкульоз, трепонематози і проказа – широко поширені хронічні інфекційні захворювання, при яких господар не гине негайно », – пояснює професор Хеннеберг, відомий антрополог.

Нагадаємо, трепонематози – невенеричне інфекційне захворювання, що викликаються спірохетами, бактеріями, не відрізнятись від блідої спірохети (Treponema pallidum), яка викликає сифіліс.

Це хронічні інфекції, наприклад, ендемічний сифіліс, фрамбезія і пінта, які виявляють в певних географічних областях.

Всі три хвороби – туберкульоз, трепонематози і проказа – вважаються яскравими прикладами спільної еволюції патогенів та людей-господарів. Вони охоплюють понад 200 поколінь.

Поширеність кожного з цих трьох захворювань знижується в результаті спільної адаптації. Це взаємовигідний процес для хвороби й людини-господаря. За останні 5 000 років, до появи сучасної медицини, ознаки туберкульозу на скелети стали менш поширеними, а на кістках прояви захворюваності проказою в Європі зменшилися після закінчення Середньовіччя. При цьому ознаки зараження трепонематозом в Північній Америці зменшилися, особливо в останні роки перед контактом з європейцями.

Дослідження показує, чи мікроби краще переносяться, але менш смертоносні згодом, щоб могли продовжувати поширюватися.

З еволюційної точки зору для патогену має сенс завдавати менше шкоди хазяїну, від якого залежить його виживання. Саме тому високі рівні передачі з часом зменшуються. Показовий приклад – масові зараження проказою, туберкульозом та сифілісом в минулому, пояснюють вчені.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button