Земля

Вчені розкрили секрет загадкових землетрусів у Португалії

Місто Лісабон, яке є столицею Португалії, розташоване досить далеко від активних тектонічних розломів, тому на його території виникнення землетрусів вкрай малоймовірно. Незважаючи на це, підземні поштовхи в цій зоні все-таки траплялися, і одне з них навіть забрало життя сотні тисяч людей. Місцевий геолог Жоау Дуарте кілька років поспіль вивчав сейсмічну історію свого рідного міста і, здається, знайшов причину землетрусів.

Один із найстрашніших землетрусів в Лісабоні відбувся в 1755 році — він викликав цунамі, яке практично знищило місто і забрало життя 100 000 чоловік. Через кілька століть, у 1969 році, був зафіксований ще один підземний поштовх, який був набагато слабший і не залишив після себе жертв. Геологи досі не могли пояснити їх причини, але версія Жоау Дуарте звучить цілком правдоподібно.

Він вважає, що причина землетрусів прихована в геологічному процесі під назвою серпентинізація. Він виникає при поглинанні води скельними структурами, що призводить до того, що океанічна літосфера біля узбережжя Португалії розсипається надвоє. Вважається, що аномалія відбувається на дні Атлантичного океану вздовж Піренейського півострова на глибині 250 кілометрів.

Ця теорія була перевірена за допомогою комп’ютерного моделювання, але результати роботи ще не були рецензовані. Якщо дослідники виявляться праві, то це можна вважати першим виявленням розшарування океанічної літосфери в історії. Можливо, ця активність в майбутньому спровокує нову зону субдукції, в якій один шар земної кори зануриться під іншу. В результаті це нашарування може стати основою утворення нового суперконтиненту.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button