Земля

Рослини не врятують світ від глобального потепління

Рослини вважаються одними з головних союзників людей у боротьбі з кліматичними змінами. Вони фактично харчуються вуглекислим газом. Чим більше парникових газів, вироблених людьми, рослини поглинають, тим швидше ростуть. Однак результати нового дослідження показали, що обмежені поживні речовини в ґрунті можуть затримати ріст рослин, що в підсумку призведе до більш інтенсивних темпів глобального потепління.

22-04-15-foto-600x350-1

Для свого росту і розвитку рослини потребують великої кількості різноманітних поживних речовин, в їх числі азот (для виготовлення світлопоглинаючого пігменту хлорофілу і фосфор (для побудови білків). Фермери вносять ці елементи в ґрунт у вигляді добрив, проте в природі рослини повинні отримувати їх з якихось інших джерел.

Новий азот можна виділяти з повітря (у складі якого його близько 78%), але він майже завжди існує в газоподібному формі. У ґрунті азот проводиться різними бактеріями. Деякі рослини (в основному бобові) навіть розвинули на своїх коріннях спеціальні вузлики, в яких ці бактерії ховаються. Новий фосфор надходить від вивітрювання порід, а іноді від пісків, принесених вітром з пустель.

Проте ці дві ключових поживних речовини не були враховані при кліматичному моделюванні. Лише дві з 11 моделей, що використовуються для прогнозування майбутнього потепління Міжурядовою групою експертів зі змін клімату (МГЕЗК), враховували обмежена кількість азоту і фосфору.

Читайте також: НАСА запускає космічний апарат, здатний вловлювати вуглекислий газ

Біогеохімік Вільям Відер (William Wieder) з Національного центру атмосферних досліджень в Боулдері, США, і його колеги переглянули ці прогнози, враховуючи нові темпи росту рослин. Виявилося, що азоту і фосфору з природних джерел буде недостатньо, щоб рослини змогли стримувати глобальне потепління з такою силою, яка від них чекають кліматологи.

На думку вчених, рослини будуть здатні скорочувати на рік на 25% вуглецю менше, ніж це вважалося раніше, коли не враховувалися нові дані.

Також вчені відзначають, що ґрунтові мікроби, які «видихають» вуглекислий газ, збільшаться в числі в умовах глобального потепління. Тобто Земля стане ще гарячішою, так як ґрунт буде посилювати антропогенне потепління, а не сповільнювати його. Кількість СО2 в атмосфері до 2100 року підвищиться на 10%, прогнозують Відер і його колеги.

Зрозуміло, деякі змінні залишаються невідомими. Наприклад, ґрунтові бактерії, що виробляють азот і фосфор, переробляють мертві рослини. А отже, невідомо, наскільки ці мікроби можуть збільшити кількість доступного азоту і фосфору.

Ученим належить провести більше польових досліджень, щоб точно зрозуміти, як умови ґрунту і наявність поживних речовин у ній впливають на ріст лісів.

Наукова стаття групи Відер була опублікована у виданні Nature Geoscience.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть