Земля

Вчені розповіли, якої висоти будуть цунамі через глобальне потепління

Американські вчені досліджували, як зміниться амплітуда цунамі віддаленого походження до 2100 року, дослідження опубліковане в Nature Communications.

Image by WikiImages from Pixabay

У прибережній зоні проживає понад мільярд людей. Підвищення рівня моря вже позначається на її жителях і підвищує шанс повеней під час припливів і штормових нагонів. Нове дослідження, проведене доцентом Тіною Дура і професором Робертом Вайсом з Департаменту наук про Землю політехнічного університету Віргінії, показало, що підвищення рівня моря в майбутньому вплине і на висоту цунамі віддаленого походження.

Вони з’являються в результаті землетрусів, які сталися далеко від певного населеного пункту. Як відомо, океанічні хребти дуже слабо захищають узбережжя. Велика частина енергії цунамі переноситься через хребет до берегової лінії. Найвідоміше цунамі віддаленого походження сталося в 1960 році. Воно утворилося вздовж узбережжя Чилі, а його хвилі досягли узбережжя Японії.

У 2013 році Геологічна служба США ініціювала проєкт, присвячений цунамі віддаленого походження, які виникають уздовж аляско-алеутської зони субдукції. У його рамках експерти виявили, що землетрус магнітудою 9,1 може викликати цунамі віддаленого походження з амплітудою близько метра в портах Лос-Анджелеса і Лонг-Біч. За попередніми оцінками, це призведе до збитків у розмірі до $4,2 млрд.

У новому дослідженні вчені вивчили підвищення рівня моря в портах Лос-Анджелеса і Лонг-Біч на основі сценаріїв, які враховують як низькі, так і високі оцінки викидів парникових газів і стратегії пом’якшення наслідків зміни клімату. Вони виявили, що до 2100 року, згідно з прогнозами підвищення рівня моря, землетрус з набагато меншою магнітудою (8 балів) може викликати цунамі віддаленого походження з амплітудою більше метра.

Іншими словами, вищий рівень моря зробить порти більш вразливими до цунамі, викликаних менш потужними землетрусами. Вчені відзначають, що їх турбують результати дослідження — землетрусів магнітудою 8 балів трапляються все частіше.

“Через 50-70 років рівень моря в усьому світі буде набагато вищим – пояснюють вчені. Наслідки від цунамі теж будуть набагато серйознішими. Геологи, чиновники, які заселяють прибережні райони, і автори різних моделей зміни клімату повинні враховувати це”. 

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button