Земля

Медики і журналісти оцінили масштаби фальсифікації офіційної статистики по коронавірус

Нове масштабне журналістське розслідування зібрало воєдино найбільш кричущі факти корупції, махінацій з офіційною статистикою та ігнорування пандемії на державному рівні.

© Comedy Central

Об’ємну статтю підготували співробітники незалежного журналістського порталу SciDev.Net у співпраці з медиками з усього світу. У ній містяться підтвердження величезної кількості фактів приховування інформації, зловживання службовими повноваженнями й корупції під час пандемії коронавірусної інфекції. Дані охоплюють період за весь минулий рік і кілька місяців цього.

Найчастіше подібні події відбувалися в країнах Південної Америки, Африки та Азії. На основі отриманої інформації автори документа роблять висновок, що у світі розвивалася не тільки епідемія інфекції, але і пандемія корупції. Причому її реальний розмах, можливо, вийде визначити лише через роки. Але перші оцінки вже очевидні. Наведемо деякі з найбільш яскравих фактів, що ілюструють картину.

Обмеження свободи інформації

Ряд досліджень демонструє, що офіційна статистика в деяких країнах радикально відрізняється від фактичних даних тестування на коронавірус (наприклад, в Кенії та Замбії). При цьому державні органи охорони здоров’я та статистики або публікують свідомо недостовірну інформацію (як в Індії), або приховують її на офіційних сайтах зовсім (в Бразилії). В останньому випадку після рішення Верховного суду лякають цифри, які знову з’явилися на сайті місцевого МОЗ, але тільки через пів року. Іноді згодом цифри коригуються і стають ближчими до реальності – подібне сталося в Мексиці (смертей стало на 60% більше).

Що найбільш небезпечно, окремих активістів і організації, які намагаються привернути увагу до реального стану справ або задають питання офіційним структурам, тим чи іншим чином переслідують. Після критики президента Філіппін Родріго Дутерте (Rodrigo Duterte) і його уряду засновниця місцевого новинного порталу Rappler Марія Ресса (Maria Ressa) піддалася найпотужнішій хвилі фейк-ньюс, погроз і судових позовів з цього приводу. А провідного лікаря і експерта в області охорони здоров’я вигнали з робочої групи по Covid-19 після того, як він не погодився з позицією Дутерте.

Корупція у сфері охорони здоров’я

Цілком логічно припустити, що у відповідь на кризову ситуацію державні закупівлі необхідних медичних матеріалів відбуватимуться в спрощеному режимі. Це виглядає розумно. Але логічно припустити, що неминучі зловживання при такому підході. Навіть Управління ООН з наркотиків і злочинності звернуло увагу, що вартість вакцин обговорюється між окремими урядами та виробниками препаратів за закритими дверима. Підсумкова вартість доз залишається прихована і може радикально відрізнятися в різних державах.

Кількість прямих урядових закупівель (без конкурсу) в мексиканській охороні здоров’я зросла з 78% (в 2019 році) до 95% (в 2020-м). Це призвело до того, що одні медичні та державні установи використовують маски вартістю по п’ять центів США, а інші – по 20 доларів за штуку. У Пакистані склалася небезпечна ситуація з російським препаратом «Спутник-V»: комерційні клініки продають одну дозу в 1,6 раза дорожче, ніж вона коштує центрам безкоштовної вакцинації. Місцеві лікарі анонімно повідомляють, що через таку різницю у вартості і можливості наживи шляхи постачання вакцини передбачені заздалегідь.

Заперечення пандемії на державному рівні

У минулому червні президент Танзанії Джон Магуфулі (John Magufuli) заявив, що країна повністю позбавлена від коронавірусу. Майже відразу після цього уряд перестав публікувати статистику про кількість хворих, видужалих і загиблих. Причому, судячи з усього, і збирати ці дані стали ще гірше, ніж раніше, оскільки практично ніякої реакції від державних органів на пандемію не було. Магуфулі помер трохи більше ніж місяць тому, за офіційною версією – через проблеми з серцево-судинною системою.

Новий президент країни Самія Сулухія Хасан (Samia Suluhu Hassan) вже заявила, що в Танзанії будуть переглянуті багато авторитарних заходів, введені її попередником. Зокрема, для протидії епідемії Covid-19 створять спеціальний орган, куди увійдуть вчені й медики.

Однак фахівці, знайомі з місцевою ситуацією, відзначають, що, по-перше, час вже втрачено і збитки не заповнити, а по-друге, драконівські закони, що обмежують обмін інформацією на тему пандемії, все ще не скасовані. Фактично будь-який танзанієць, який написав в Мережі про чиюсь смерть від коронавірусу, ризикує відправитися у в’язницю на рік або заплатити штраф понад дві тисячі доларів.

Наслідки

Це лише невелика частина зібраних ресурсом SciDev.Net з усього світу свідоцтв неадекватної реакції державних структур на глобальну кризу. Повний переказ статті приводити безглуздо, висновки з розслідування цілком очевидні:

  • Недолік актуальної інформації призводить до неправильного розподілу обмежених людських і матеріальних ресурсів. За підсумком в кращому випадку країна втрачає кошти даремно, а в гіршому – людських жертв стає більше. І припущення про те, що може існувати відкрита статистика і закрита «для внутрішнього користування», невірно в корені: ризикувати витоками й ще більшим підривом репутації мало хто стане. Тому якщо офіційні дані сильно розходяться з реальністю, то і офіційна реакція на епідемію неефективна в принципі;
  • Розбіжності в публікаціях між державними структурами статистики і реальним станом речей рано чи пізно стають очевидними. Це підриває довіру до органів влади й призводить до відторгнення навіть наступних адекватних рішень;
  • Безальтернативні обмеження в поширенні актуальною інформації не припиняють паніку, а навпаки, роблять тільки гірше. Розквітають конспірологічні теорії, серед яких і антивакцинаторство, а довіра до державних структур падає ще сильніше. В результаті люди залишаються і в невіданні щодо актуального стану речей, і в ще більшому страху – не тільки перед вірусом, але і перед урядом;
  • Нецільова витрата коштів виснажує бюджет, який можна було б витратити на реальну допомогу населенню.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button