Земля

Вчені розшифрували геном дерева, яке не змінювалося 66 млн років

Волемія благородна була заново відкрита групою туристів в 1994 році. Тепер вчені розшифрували її геном.

Джерело

Вважалося, що Волемія благородна (Wollemia nobilis) вимерла 2 млн років тому, поки її не відкрила заново група туристів в 1994 році. Тепер вчені з Австралії, США та Італії розшифрували її геном, проливши світло на унікальну еволюцію і репродуктивні «звички» сосни. Дослідження допоможе роботі по збереженню виду. Статтю розмітили в базі даних препринтів bioRxiv.

Виявилося, що у сосни 26 хромосом, які містять 12,2 млрд пар підстав. Для порівняння, у людей їх всього близько 3 млрд. Незважаючи на розмір генома,  Воллемія відрізняються дуже низькою генетичною різноманітністю. Тому вчені припускають, що вони існували в досить обмеженому регіоні, коли їх популяція різко скоротилася приблизно 10 000 – 26 000 років тому.

Вчені прийшли до висновку, що їх рідкість може бути частково пов’язана з великою кількістю транспозонів або «тих, хто виганяє генів» — ділянок ДНК, які можуть змінювати своє становище в геномі. Ці елементи також визначають розмір генома.

Розшифровка генома також виявила, чому Волемія благородна виявляється сприйнятливою до хвороб, зокрема до Phytophthora cinnamomi, патогенної водної цвілі, що викликає відмирання. Гени стійкості дерева до хвороб придушуються типом власної РНК, яка пов’язана з розвитком більш широкого листя. Волемія благородна на відміну від більшості хвойних, відрізняються широкою хвоєю.

Таким чином, еволюція більш широкого листя могла привести до придушення стійкості до хвороб і відкрити вид для патогенних загроз.

Зараз в дикій природі налічується всього 60 Волемій благородних, і їм загрожують лісові пожежі. Її називають «живих копалин», тому що вона майже ідентична збереженим останкам, що датуються крейдяним періодом (145 – 66 млн років тому).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button