Головна / Екологія / Вчені створили карту запасів прісної води на Землі

Вчені створили карту запасів прісної води на Землі

NASA опублікувало карту і відео, де зображено стан прісних водних ресурсів на планеті і зміна їх стану за період з 2002 по 2016 роки. 15-річний період досліджень виявив, що в районах Землі з вологим кліматом збільшується кількість опадів, і вони стають ще більш вологими, а в сухих – частішають періоди з посухами. Причинами експерти називають людський фактор, зміну клімату і природні цикли.

Спостереження за тенденціями в прісних ресурсах відстежувалися в 34 регіонах світу. Метеорологічні та гідрологічні параметри доповнювалися різноманітними космічними даними з декількох супутників. До дослідження притягувалася геологічна служба США; вивчалися іригаційні карти і всі опубліковані звіти про діяльність людини, пов’язаної з сільським господарством, видобуванням корисних копалин і діяльністю водосховищ. Тільки на основі аналізу комбінованих зіставлень і порівнянь даних вченим вдалося отримати повне уявлення про запаси і причини зміни прісної води на Землі.

Учені розповідають, що це перший випадок такого комплексного дослідження прісноводних ресурсів. Одна з ключових цілей полягала в тому, щоб знайти причини між змінами в запасах наземних прісних вод, які викликані природною мінливістю (сезонністю дощів і посух, періодами, пов’язаними, наприклад, з Ель-Ніньо і Ла-Нінья), і тенденціями, обумовленими зміною клімату або антропогенним впливом, такими як відкачування ґрунтових вод з водоносного горизонту. На суші, де прісна вода є одним з найбільш важливих ресурсів землі, вона часто експлуатується людьми без продуманих прорахунків на перспективу.

Наприклад, з 2007 по 2015 роки в Каліфорнії спостерігалася сильна посуха, сільськогосподарські угіддя потрібно було постійно зрошувати. В результаті на підтримку ферм були спрямовані підземні ґрунтові води — близько 4 гігантонн в рік (гігатонна води заповнить 400 000 олімпійських басейнів). Тенденції до скорочення запасів прісної води за необхідного зрошення спостерігається і в Саудівській Аравії. Щорічно з 2002 по 2016 роки в регіоні «займали»» за 6,1 гігатонн в запасниках ґрунтових вод. Природно, цей факт відображається на природно-кліматичному стані територій.

В ході комплексного аналізу були також виявлені великі десятирічні зміни прісних вод, не пов’язані з діяльністю людини. Наприклад, в басейні Замбезі і в дельті Окаванго (найвологіша ділянка Африки) об’єм води збільшився в середньому на 29 гігатонн в рік. Вологому періоду передував 20-річний період з сухою погодою. Цей приклад із серії природної мінливості, яка регулярно трапляється в цьому регіоні Африки.

Також дослідники виявили, що поєднання природного та антропогенного факторів може призвести до складних малопередбачуваних сценаріїв в деяких регіонах планети. Подібне спостерігається в північно-західній частині Китаю. Але щоб вивчити дану проблему прісної води досконально 14 років недостатньо. Потрібна ще інформація, тому NASA має намір продовжити вивчення теми. Розподіл водних ресурсів на сьогоднішній день наочно показано у відеоролику.

 
comments powered by HyperComments