Наука

Вчені створюють нові антибіотики, редагуючи гени. Це врятує мільйони життів

Вчені відкрили новий спосіб виробництва складних антибіотиків з використанням редагування генів. Це змінить спосіб отримання нових ліків, терміново необхідних для боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів та боротьби з майбутніми пандеміями.

Nature Communications, описує, як метод редагування генів CRISPR-Cas9 можна використовувати для створення нових ферментів не рибосомальної пептидної синтетази (NRPS), які доставляють клінічно важливі антибіотики.

Мікроорганізми в нашому довкіллі, такі як ґрунтові бактерії, розвинули NRPS, які збирають будівельні блоки (амінокислоти) в пептидні продукти. Часто вони мають сильну антибіотичну активність. Багато терапевтично важливих антибіотиків, що використовуються сьогодні в клініці, отримані з цих ферментів NRPS — наприклад, пеніцилін, ванкоміцин і даптоміцин.

Проблема в тому, що не рибосомальні пептидні антибіотики є дуже складними структурами. Виробляти їх звичайними хімічними методами дорого та складно. Щоб розв’язувати цю проблему, команда з Манчестерського університету використовує редагування генів для створення ферментів NRPS, обмінюючи домени, які розпізнають різні будівельні блоки амінокислот. Це призводить до появи спеціальних складальних ліній, які можуть доставляти нові пептидні продукти.

Інфекції, стійкі до протимікробних препаратів, за оцінками, спричиняють 700 000 смертей щороку в усьому світі. За прогнозами, до 2050 року ця кількість зросте до 10 млн, що коштуватиме світовій економіці $100 трлн.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button