Наука

Вчені виявили зв’язок між прийомом вітамінів D3 і D2 і ризиком самогубства

Згідно з висновками авторів нового дослідження, прийом вітаміну D корелює з більш низькою ймовірністю того, що дорослий чоловік зробить спробу суїциду або самоушкодження.

Фото від jarun011

Заповнення дефіциту вітаміну D може бути необхідно в деяких випадках, оскільки це знижує ймовірність того, що людина зробить спробу суїциду або буде навмисно наносити собі каліцтва. До такого висновку прийшли американські вчені з Центру передового досвіду щодо запобігання самогубств в Канандайгуа і фармацевтичної школи Вегманса при коледжі Святого Джона Фішера в Рочестері. Їх стаття опублікована в журналі PLOS One.

Вітамін D3 — холекальциферол – надходить в організм або з їжею (наприклад, жирні сорти риби і риб’ячий жир, деякі гриби, сири), що містить різні його форми, або синтезується в шкірі під дією ультрафіолетових променів діапазону B з довжиною хвилі 270-315 нанометрів. Вітамін D2 (ергокальциферол) ми можемо отримувати тільки з їжею. Ці біологічно активні речовини допомагають підтримувати здоров’я кісток, функції імунної системи і засвоєння інших мікроелементів, зокрема кальцію і фосфору. Нестача вітаміну D, за деякими оцінками, спостерігається у мільярда людей на планеті.

Попередні дослідження показали, що нестача вітаміну D пов’язана з депресивними симптомами — втомою, смутком, почуттям безнадії, суїцидальними думками, тривожністю, безсонням та забудькуватістю. Однак дані були неповними і часто суперечливими. Автори нової роботи вирішили самі перевірити, чи дійсно прийом вітаміну D корелює з низьким ризиком спроби самогубства або самоушкодження серед ветеранів США.

Дослідники вивчили інформацію більш ніж мільйона колишніх військових: у період з 2010 по 2018 рік 169 241 з них приймали вітамін D2 не менше 90 днів протягом двох років, а 490 885 ветеранів — вітамін D3. Стільки ж людей набрали в дві контрольні групи.

Більшість учасників були білими чоловіками (86-88%) із середнім віком 60,5 років. Приблизно третина страждала депресією, чверть — посттравматичним стресовим розладом, стільки ж — афективним розладом, близько 4-5% — біполярним розладом, 5-6% мали проблеми зі сном, менш ніж у 2% була шизофренія. Майже у половини випробовуваних виявили дефіцит вітаміну D, у 30-31% — діабет, у 60-65% — підвищений рівень ліпідів (холестерину і тригліцеридів) і кров’яного тиску, у 36-40% — рефлюкс. Вчені використовували пропорційну модель ризику Кокса для оцінки зв’язку між добавками вітаміну D2 або D3 та спробами самогубства.

Аналіз показав, що у людей, які приймали вітамін D2, ризик самогубства або нанесення собі каліцтв був нижче на 48,8% в порівнянні з контрольною групою, а у тих, хто приймав вітамін D3 — на 44,8% нижче в порівнянні з їх контрольною групою. Особливо помітним ефект виявився у ветеранів, у яких спочатку виявили низький рівень вітаміну D (менше 20 нанограмів на мілілітр крові), а також у чорношкірих.

В цілому спробу суїциду або самоушкодження зробили 0,27% з тих, хто отримував добавки вітаміну D2, і 0,52% осіб з першої контрольної групи, а також 0,20% з тих, хто приймав вітамін D3 і 0,36% з другої контрольної групи. Пол на результати не впливав.

“Згідно з нашими результатами, добавки з вітаміном D2 (ергокальциферол) або вітаміном D3 (холекальциферол) корелюють зі зниженням ризику суїцидальних спроб і самоушкодження в середньому на 45-48% серед ветеранів. Проте необхідні додаткові дослідження, щоб визначити, чи змінюється ризик самогубства або нанесення собі ушкоджень при досягненні нормального рівня вітаміну D. <…> висновки нашої роботи слід розглядати як асоціації, а не як причинні ефекти», — розповіли вчені.

Вони також відзначили, що оскільки в дослідженні враховували дані в основному чоловіків середнього віку, результати поки не можна поширити на інші групи населення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button