Наука

Вакцинація від 10 хвороб здатна знизити дитячу смертність майже в два рази

Нове велике дослідження показало, що в період з 2000 по 2030 рік вакцинація проти 10 основних патогенів, включаючи кір, ротавірус, ВПЛ і гепатит В, зможе запобігти 69 мільйонів смертей в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Image by David Mark from Pixabay

Вакцинація вважається економічно ефективним медичним заходом, який дозволяє істотно знизити смертність і захворюваність від величезної кількості хвороб. Однак дотепер багато людей не розуміють важливості вакцинації для майбутнього здоров’я. Сьогодні вчені не можуть безпосередньо отримати дані про вакцинацію населення в тих чи інших країнах через обмеження служб санітарно-епідеміологічного нагляду.

В такому випадку на допомогу дослідникам приходять комп’ютерні моделі, засновані на даних про хвороби і вакцинацію. У новій роботі по вивченню ефектів вакцинації взяли участь 16 незалежних дослідницьких груп. Вони створили модель, яка імітує ефект програм вакцинації на показники дитячої смертності в 98 країнах з низькими й середніми рівнями доходу. Серед них – Індія, Україна, Північна Корея і Єгипет.

В ході дослідження автори оцінювали програми вакцинації проти десяти патогенів: гепатиту В (HepB), гемофільної інфекції типу b (Hib), вірусу папіломи людини (ВПЛ), японського енцефаліту (JE), кору, менінгокока серогрупи A (MenA), пневмокока, ротавірусу, вірусу краснухи і вірусу жовтої лихоманки (YF). Кожен патоген вчені аналізували за допомогою 20 різних комп’ютерних моделей. Оцінки впливу грунтувалися на минулому і майбутньому охопленні окремих вакцин, ефективності препаратів і даних про смертність, викликаної цими захворюваннями. Також вчені розраховували кількість років здорового життя, втрачених через передчасну смерть і інвалідності від цих захворювань.

Результати показали, що в період з 2000 по 2019 рік спостерігалося збільшення середньої кількості вакцин на одну дитину, як для «старих» вакцин, наприклад, від кору, так і для нових препаратів, наприклад, від ротавірусу. Згідно з оцінками дослідників, з 2000 по 2030 рік вакцинація зможе запобігти 69 мільйонам смертей від 10 хвороб, 37 мільйонів з яких були попереджені в період з 2000 по 2019 рік (реальні дані). Вакцинація проти кору в моделі зробила найбільший вплив на смертність, знизивши її на 56 мільйонів випадків за 30 років аналізованого проміжку часу.

Що стосується впливу вакцинації на тривалість життя людей, що народилися або народяться в період з 2000 по 2030 рік, то, згідно з розрахунками, ці медичні заходи дозволять запобігти 120 мільйонів смертей, з яких 65 мільйонів припадає на дітей у віці до п’яти років. 58 мільйонів смертей можна запобігти вакцинами проти кору і 38 мільйонів – щепленнями проти гепатиту В. Робота покликана показати, що інвестиції країн з низьким і середнім достатком у вакцинацію не марні й гроші на це слід виділяти регулярно.

Стаття вчених опублікована в журналі The Lancet.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button