Технології

Вчені відповіли на запитання чому шкіра не промокає

Японські вчені розгледіли клітини шкіри під мікроскопом і зрозуміли, чому шкіра не промокає і чому в ній ніколи не виникають отвори в тих місцях, де нові клітини приходять на зміну відмерлим. Виявилося, справа в складній геометрії, яка захищає від протікань.

6d1ba10e8216970c34533f19560d110b

Шкіра складається з тонких плівок, утворених клітинами. Плівки укладені шарами. Один з таких шарів, званий зернистим, складається у тому числі з гідрофобних структур, які не дають рідині просочуватися крізь шкіру назовні, всередину тіла. Якщо цілісність шкіри не порушена, між цими структурами не буває отворів. Навіть коли нові клітини стають на місце старих, в шкірі не буває випадкових дір — адже епітелій оновлюється постійно. Іншими словами, шкіра непроникна для рідин — але чому? Дослідження, опубліковане в журналі eLife, проливає світло на цю загадку.

Відомо, що клітини гідрофобного шару з’єднані між собою білками, утворюють так звані щільні контакти. В нижніх шарах шкіри постійно утворюються нові клітини, які подорожують наверх, щоб стати на місце відмираючих клітин зернистого шару (ороговілі клітини піднімаються ще вище і злущуються з поверхні шкіри).

Група японських біологів досліджувала клітини зернистого шару з допомогою методу, який називається конфокальною мікроскопією. Під мікроскопом вчені побачили, що клітини утворюють складну геометричну фігуру, що нагадує тетракаїдекаедр — 14-гранник з шістьма прямокутними і вісьмома шестикутними гранями. Щільні контакти пов’язують клітини на гранях просторової структури, утвореної спрощеною версією тетракаїдекаедра.

Експерименти показали, що щільні контакти переходять з поверхні однієї клітини на поверхню іншої в особливому порядку так, що цілісність шару ніколи не порушується. Нові клітини розташовуються під клітинами, які вони повинні замінити. Стара клітина залишає зернистий шар тільки після того, як між новою кліткою і оточуючими клітинами формується шар щільних контактів.

На відео представлена спрощена модель того, як змінюють межі одна одної фігури, утвореної клітинами зернистого шару епітелію

Кнопка «Наверх»
Закрыть