Здоров'я

Вчені виявили різні стратегії навчання у дітей та дорослих

Діти схильні встановлювати приховані зв’язки послідовно.

Children Playing Outdoors
Фото

У міру того, як ми дорослішаємо, змінюються наші когнітивні процеси. Маленька дитина (до трьох років), якщо їй показати воду у вузькій і високій посудині й на її очах перелити її в низьку, але широку посудину, скаже, що води побільшало. Дорослий же не припуститься такої помилки. Змінюються як психічні функції, так і мозок. Наприклад, дозрівання білої речовини мозку триває до 25 років, і пов’язані з цим процеси програмування та контролю поведінки повністю завершуються лише до зазначеного віку.

Але, виявляється, змінюються й способи, за допомогою яких ми навчаємось. Вчені з університету Техасу в Остіні показали, що знаходження прихованих зв’язків між різними переживаннями різко змінюється із віком. Це може вказувати на необхідність розробки індивідуальних стратегій навчання, що базуються на розвитку когнітивних здібностей та мозку людини.

Дослідники виявили, що в той час, як у дітей та підлітків формуються окремі спогади, які вони пізніше порівнюють, щоб робити висновки на льоту, дорослі можуть формувати інтегровані (узагальнені) спогади з уже зробленими висновками про кожну окрему ситуацію. Оскільки нейронні мережі у дітей та дорослих різняться, подібна стратегія, яку використовують діти, може бути оптимальною для влаштування їх мозку — до того, як ключові системи пам’яті в гіпокампі та префронтальній корі повністю дозріють. Ця різниця у зрілості систем може заважати дітям згадувати минулі події під час нового етапу навчання; вона ж обмежує їхню здатність пов’язувати події одна з одною.

Щоб встановити, якими ж стратегіями навчання керуються діти та дорослі, вчені запросили до лабораторії МРТ 87 осіб віком від семи до 30 років. Їх просили дивитися на пари зображень і зробити висновки про взаємозв’язки об’єктів на них. Виявилося, навіть у підлітків стратегія мислення відрізняється від дітей молодшого віку та дорослих. Коли об’єкти пред’являлися по черзі, у підлітків більш ранній спогад про один об’єкт пригнічувався з появою другого об’єкта. Кожен спогад ставав чіткішим, ніж у дітей молодшого віку. Діти молодшого віку формувалися окремі спогади. Можна припустити, що стратегія навчання у підлітків більшою мірою спрямована на безпосереднє вивчення світу, ніж на опору у вигляді попередніх спогадів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button