Людина

Майя виявилися хорошими “фермерами”

Міжнародна команда вчених показала, що принаймні деякі майяські міста не страждали від відсутності продовольства, а навпаки.

Територія, яку обстежили вчені / ©phys.org

Багато хто припускає, що падінню цивілізації майя сприяли зміна клімату і погіршення умов навколишнього середовища. А кліматологи навіть розглядали сільськогосподарську практику цих представників стародавнього індіанського народу як яскравий приклад того, що не слід робити.

Але навряд чи кліматичну версію можна назвати єдиною, адже велика ймовірність того, що майя підкосили відразу кілька факторів: зміна клімату, міжусобні війни, нераціональне використання природних ресурсів і навіть одноманітна кукурудзяна дієта.

Вчені з університетів Брандейса, Брауна, Х’юстонського (США), Макмастера (Канада) та інших наукових організацій вирішили «реабілітувати» майя в очах сучасників і показали, що багато майяське міста можна назвати зразками сільськогосподарського таланту.

Використовуючи безпілотники та лідарну зйомку, команда, яка опублікувала підсумки своєї роботи в журналі Remote Sensing, обстежила невелику територію в Західній низовині, розташовану між нинішнім кордоном Мексики та Гватемали.

В результаті вченим вдалося виявити великі системи складного зрошення і терасування в містах майя і за їх межами. Автори роботи також з’ясували, що між 350 і 900 роками деякі Королівства майя жили в комфорті та мали стійкі сільськогосподарські системи. Більш того, лідарний огляд показав, що, попри відмінності, деякі майяські міста могли похвалитися високим рівнем сільського господарства, яке приносило навіть надлишок продовольства. Технології, якими заволодіти майя, включали будівництво терас, створення систем управління водними ресурсами з греблями, іригаційних каналів.

“Це говорить про те, що до пізнього класичного періоду, приблизно з 600 по 800 рік, фермери цього регіону виробляли більше продовольства, ніж споживали. Цілком ймовірно, що ці надлишки  продавали на міських ринках як у вигляді “сирих”, так і у вигляді готових продуктів, наприклад тамалі та каші, і використовували для сплати данини місцевим лордам“, — розповів один з авторів дослідження доцент антропології Ендрю Шерер з Університету Брауна.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button