Всесвіт

Озвучено суму, яку NASA витратить на місячну програму до середини десятиліття

За оцінками американських фахівців, Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору США витратить до 2025 року 93 мільярди доларів на місячну програму Artemis. Раніше стало відомо, що висадка астронавтів на супутник Землі відбудеться не раніше 2025-го.

Концепт посадкового модуля/©SpaceX

Про приблизну вартість програми Artemis з посиланням на матеріали аудиту Офісу генерального інспектора NASA повідомив портал Space.com. Згідно з ним, витрати на Artemis до 2025 року становитимуть 93 мільярди доларів.

Для порівняння, за даними некомерційної організації The Planetary Society, Сполучені Штати витратили 28 мільярдів доларів на місячну програму Apollo з 1960 до 1973 року. Це приблизно 280 мільярдів доларів за сучасними мірками.

Artemis — найдорожча та найамбітніша космічна програма наших днів. Вона спрямована на повернення астронавтів на природний супутник Землі. Крім того, NASA і партнери хочуть створити близько місячну станцію Gateway, яка полегшить освоєння супутника.

Lunar Orbital Platform-Gateway/©NASA

Програма розрахована у кілька етапів. Перший можуть здійснити у 2022 році: капсула без екіпажу проведе якийсь час на орбіті навколо Місяця та повернеться додому. У разі успіху у 2024-му NASA розраховує виконати перший пілотований політ за програмою. Щоправда, він не передбачає посадки на поверхню супутника: астронавти просто облетять Місяць на новому кораблі Orion.

Доставити людину на Місяць мають намір під час третього етапу. Висадити астронавтів на супутник хотіли у 2024 році, проте нещодавно стало відомо, що на це варто чекати не раніше 2025-го (зараз і ці терміни називають занадто оптимістичними). Серед причин перенесення — технічна складність операції та неготовність ряду компонентів: наприклад, найскладніших скафандрів xEMU, в яких астронавти мають працювати на місячній поверхні.

Презентація нових скафандрів xEMU у 2019 році/©NASA

На програмі негативно позначилися і судові розгляди між компанією Blue Origin та NASA, пов’язані з вибором SpaceX як творця місячного посадкового модуля. Нагадаємо, компанія Ілона Маска пропонує використовувати її модуль Starship HLS – модифікований варіант перспективного корабля Starship. Свій варіант місячного модуля Blue Origin показала у 2020-му.

Два інші ключові компоненти програми Artemis давно відомі. Окрім згаданого вище Orion, реалізувати місію допоможе нова надважка ракета Space Launch System. Перший політ їй тільки належить.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button