Наука

Вчені знайшли нові білки, які можуть редагувати гени

Вчені з MIT знайшли новий клас програмованих систем модифікації ДНК і це не CRISPR.

Мова йде про фермент, який розрізає ДНК: він походить від бактерій і тепер може працювати в клітинах людини. Остання властивість особливо корисна для майбутніх розробок методів редагування генів. Ще один плюс – невеликий розмір, приблизно 30% від обсягу Cas9-це інший фермент, який може різати ДНК.

Нове відкриття підтверджує, що природні ферменти, керовані РНК — одні з найпоширеніших білків на землі та це ціла нова область біології, яка допоможе зробити революцію в технології редагування генома.

Такого роду ферменти можна адаптувати для різних застосувань, наприклад, направити їх на певну мету в організмі, щоб знищити її.

Перші натяки на те, що Omega-білками можна управляти за допомогою РНК, з’явилися в генах білків IscBs. Ці білки не беруть участі в імунітеті CRISPR і не пов’язані з РНК, але вони виглядають як маленькі ферменти, які розрізають ДНК. Автори нової роботи виявили, що у кожного білка IscB була невелика РНК, закодована поблизу, і вона направляла ферменти IscB для того, щоб розрізати певні послідовності ДНК.

Дослідники вважають, що IscBs та інші подібні білки є попередниками систем Cas9 та Cas12 CRISPR. Автори підкреслюють, що ці білки також породили інші ферменти, керовані РНК, але вчені просто поки не знайшли їх.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button