Наука

Вчені визначили нейронний механізм чхання

Автори дослідження виявили нейрони, які реагують на сполуки, що викликають чхання у мишей, а також з’ясували, що їх можна заблокувати, тим самим «відключивши» чхання. Або стимулювати клітини – тоді тварини будуть реагувати, навіть якщо немає стимулів, що викликають чхання в повсякденному житті.

Клітинні шляху, які контролюють чхальний рефлекс, погано вивчені. Тепер команда дослідників з Медичної школи Університету Вашингтона в США виявила у мишей специфічні клітини й молекули, які регулюють цей рефлекс. Результати роботи опубліковані в журналі Cell.

Спочатку вчені перевірили на мишах аерозолі, які містять в собі або гістамін, або капсаїцин – гостре з’єднання, отримане з перцю чилі. Обидва змусили мишей чхати – так само як і людей.

Потім команда вивчила нейрони, що реагують на капсаїцин. Біологи змогли виявити клітини, пов’язані з чханням, які викликає саме це з’єднання. Потім вони знайшли молекули, нейропептиди, здатні передавати сигнали чхання нейронам. Виявилося, для чхання необхідна молекула, звана нейромедіном B (NMB).

Дослідники спробували усунути NMB-чутливі нейрони в частині нервової системи, яка змушувала мишей чхати. Так їм вдалося заблокувати рефлекс, який викликає чхання. «Цікаво, що жоден з нейронів, які викликають цей рефлекс не перебували в областях мозку, пов’язаних з диханням», – зазначив Цинь Лю, керівник роботи. При цьому його команда помітила, що клітини, які провокують чхання пов’язані з цими областями через аксони.

Дослідники також виявили, що можуть стимулювати рефлекс, піддаючи частину мозку миші впливу пептиду NMB. Від цього тварини почали чхати, хоча не піддавалися впливу капсаїцину, гістаміну або інших алергенів.

«Ми вивчаємо нейронний механізм, що лежить в основі чхання, оскільки багато людей, включаючи членів моєї сім’ї, страждають через такі проблеми, як сезонна алергія і вірусні інфекції. А розуміння того, що змушує нас чхати, може підказати методи лікування, здатні уповільнити поширення інфекційних респіраторних захворювань через чхання. Так що мета – з’ясувати, як нейрони поводяться у відповідь на алергію і вірусні інфекції, в тому числі як вони сприяють свербінню в очах, чхання і інших симптомів », – підсумував Лю.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button