Наука

Додавання молока до кави робить її здоровішою

Невелика кількість молока може посилювати протизапальні ефекти кави. “Молочні” білки зв’язуються з “ка

Image by StockSnap from Pixabay

Вплив кави на організм складно, різноманітно і активно досліджується. Вчені вже розвіяли деякі поширені міфи, пов’язані зі споживанням кави, показавши, що вона не підвищує ні ризик розвитку аритмії, ні продуктивність праці. А вчені з Копенгагенського університету зацікавилися впливом молока на деякі корисні властивості напою. Їх статті (1, 2) опубліковані в журналах Food Chemistry та Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Маріанна Лунд (Marianne Lund) і її колеги зайнялися вивченням поліфенолів — широкого класу сполук, до яких відносяться багато рослинні пігменти і біологічно активні речовини. Вони застосовуються і в харчовій промисловості в якості природних барвників і консервантів. Поліфеноли корисні і для людини: їх антиоксидантну дію послаблює запальні процеси.

Поліфеноли містяться в багатьох харчових продуктах, включаючи каву. До них відноситься і кавова кислота (CA), і її похідні, включаючи хлорогенову кислоту (CGA). Для початку було показано, що вони легко вступають у взаємодію з амінокислотними залишками цистеїну (Cys), якими багаті білки, що містяться в молоці, утворюючи комплекси CA-Cys і CGA-Cys. Однак біологічна дія цих сполук досі не вивчалася. Таку роботу і провела команда Маріанни Лунд.

У наступній серії експериментів дослідники розглянули вплив CA-Cys та CGA-Cys на поведінку імунних клітин. У клітинній культурі макрофагів, яку вирощували in vitro, “в пробірці”, вчені штучно викликали запалення, після чого обробляли або поліфенолами, або їх комплексами з білками. Досліди показали, що протизапальну дію комплексів вдвічі вище, ніж поліфенолів самих по собі.

Автори роботи підкреслюють, що ці ефекти напевно не обмежуються однією кавою з молоком. Поліфенолами багаті фрукти й багато інших продуктів, і при додаванні молока в них повинні формуватися аналогічні комплекси. Втім, їх позитивний вплив поки продемонстровано лише на клітинах.

Показати його на тваринах і людях ще належить. Проте Лунд і її колеги впевнені, що з доказами проблем не буде.

“Поліфеноли погано всмоктуються тілом, — сказала вчена, – тому інкапсуляція в структури білків може посилювати їх надходження в організм».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button